\”Raj podatkowy\” za granicą… miasta

Pewnie wielokrotnie słyszeliśmy, że rolnicy korzystają z preferencyjnego opodatkowania. Ponadto, że mogą wynajmować do 5 pokoi, w swoich gospodarstwach nie płacąc podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Zgadza się, ale czy tylko do tej grupy ogranicza się to zwolnienie przedmiotowe? Otóż nie.
Jak wskazują przepisy „wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5”. Wynika z tego, że również każdy z nas posiadając gospodarstwo rolne może skorzystać ze zwolnienia. Warunkiem jest tylko, aby:

  • gospodarstwo znajdowało się na terenie wiejskim
  • wynajem dotyczył pokoi w budynkach mieszkalnych
  • liczba pokoi wynajmowanych nie przekracza 5
 
Warto też wspomnieć, że ustawodawca nie wskazał ilości miejsc noclegowych tylko ilość pokoi. Tym samym dopuszczalne jest żebyśmy mieli 5 pokoi, z których każdy może pomieścić nawet 10 osób, co jest częstą praktyką w przypadku ośrodków kolonijnych.
 
Źródło:

  • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.)
Adrian Bogusławski – prawnik, redaktor TaxFin.pl
 
Publikacja ma charakter jedynie informacyjny. Jednocześnie  w przypadku publikacji, w której źródłem jest interpretacja indywidualna, należy pamiętać, że interpretacja indywidualna dotyczy jedynie  podmiotów  wskazanych w interpretacji i to w konkretnym, wskazanym w przedmiotowej interpretacji, przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *