Robotyzacja procesów biznesowych – czyli wirtualni pracownicy w Twojej firmie

14.09.2021

Efektywne narzędzie biznesowe

Robotyzacja procesów biznesowych jest nie tylko popularnym hasłem, ale również bardzo efektywnym narzędziem biznesowym, z którego z powodzeniem korzystają duże firmy, ale również średnie i małe. Roboty z powodzeniem obsługują procesy księgowe, administracyjne, kadrowe, logistyczne oraz pracują tam, gdzie do tej pory Klienci wykonywali żmudną pracę z powtarzalnymi i prostymi procesami. Roboty biurowe z narzędzi usprawniających pracę stają się współpracownikami i z dnia na dzień z większym zaufaniem firmy podchodzą do ich „zatrudniania”. Potwierdzeniem zdobywanego przez roboty zaufania jest to, że w większości firm wdrożenie robotyzacji nigdy nie kończy się na jednym procesie, a często te projekty są impulsem do nowego spojrzenia na wykonywaną pracę.

Dlaczego robotyzacja?

Organizacje podejmujące decyzje o wdrożeniu technologii RPA w swoich obszarach motywowane są czynnikami zewnętrznymi takimi jak otoczenie konkurencyjne, rynek pracy czy trendy rynkowe, ale również czynnikami wewnętrznymi tzw. operacyjnymi mającymi na celu budowanie konkurencyjności świadczonych usług, czy wsparciu pracowników w dobie pracy zdalnej.

Aktualnie rynek oferuje nam szeroki wachlarz rozwiązań i narzędzi IT, które mają na te potrzeby odpowiadać, ale to właśnie robotyzacja jest najszybciej rozwijającym się trendem wśród rozwiązań IT. Firmy wybierają robotyzację, ponieważ ma:
• szerokie możliwości usprawniające (nie ograniczamy się do z góry narzuconych systemów i procesów)
• szybkie i relatywnie łatwe wdrożenia (projekty robotyzacyjne trwają około miesiąca)
• szybki zwrot inwestycji (poniżej roku)
• łatwe skalowanie na kolejne procesy w organizacji.

Jak działają roboty?

Mówi się wprost, że RPA to narzędzie dla biznesu – przynosi szybkie efekty i odpowiada wprost na biznesowe potrzeby, ponieważ roboty działają tak jak użytkownicy tzn. krok po kroku wykonują za nas czynności na komputerze: obsługują maile, wprowadzają informacje do systemów, wysyłają komunikaty do klientów, kopiują i wklejają dane, porównują raporty. Potrafią przetwarzać bardzo dużo informacji w krótkim czasie. Przewagą robotów, jest również to że pracować mogą 24 h/ dobę i 7 dni w tygodniu, a koszty ich pracy są zdecydowanie niższe niż koszty pracowników. Wykonywane przez nich zadania możemy obserwować – mówimy wówczas o robotach nadzorowanych tzw. Front – officowych, albo tzw. Back officowych, gdzie ich praca wykonywana jest w tle. Wówczas roboty pracują samodzielnie, a my korzystamy z efektów ich pracy. Narzędzie jest na tyle elastyczne, że mogą je również wykorzystywać działy IT i kodować roboty w sposób bardziej programistyczny, a wykorzystywać je np. do automatyzacji testów.

Czy roboty sprawdzą się w mojej firmie?

Pierwsze wdrożenia RPA realizowane były w dużych organizacjach o bardzo wysokich wolumenów transakcyjnych takich jak np. banki. Opierając się na naszym doświadczeniu, przekonujemy Klientów, że budując interdyscyplinarny zespół pomiędzy BIZNESEM – IT – a działem RPA, który rozumie możliwości narzędzia – efekty z robotyzacji można osiągnąć w każdej firmie.

Roboty sprawdzą się w Twojej firmie, jeżeli:
• Pracujesz na dużej liczbie danych,
• Twoje procesy są manualne i powtarzalne,
• Procesy mają dużą liczbę transakcji i obsługują standardowe formaty danych,
• Znajdujesz w swojej organizacji procesy powtarzalne cyklicznie (procesy codzienne, tygodniowe, miesięczne)
• Twoje procesy da opisać się instrukcjami.

Efekty robotyzacji

Z efektów pracy robotów biurowych korzystają przede wszystkim pracownicy, którzy zamiast wykonywać proste manualne czynności, mogą rozwijać swoje kompetencje w bardziej kreatywny sposób. Stają się oni pracownikami wiedzy, którzy w teorii T. H. Davenporta są specjalistami, których podstawowym zadaniem jest produktywne wykorzystanie i wymiana wiedz, a nie wykonywanie kolejnych wyuczonych kroków w procesie operacyjnym. Procesy dzięki robotyzacji realizowane są też szybciej, taniej i co ważne – bezbłędnie. Dlatego robotyzacja pozwala osiągnąć optymalizacje kosztowe i wybudować nową wartość produktową w Waszych firmach.
Rozumiemy, że Zarządy boją się inwestycji, a pracownicy – zmiany, ale pandemia pokazała nam, jak w przeciągu miesiąca innowacyjne rozwiązanie staje się rozwiązaniem koniecznym do funkcjonowania firmy. Wyciągnijmy z tego wnioski i testujmy, sprawdzajmy, próbujmy – tylko tak rozwiniemy swoje firmy, działy, a pracownicy rozwiną swoje kompetencje. Niech jedynym co jest pewne – będzie zmiana i dążenie do ciągłego doskonalenia pracy.


ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ (22) 208 28 54 biuro@adn.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *