Warto wspomnieć, że Komisja Europejska w tekście swojej decyzji zgadza się na zastosowanie ulg podatkowych do końca kwietnia 2011 roku. W pierwszym kwartale przyszłego roku może więc dojść do kolejnej zmiany przepisów podatkowych. Stosowanie ulg po tej dacie może być przedłużone wyłącznie, gdy uzasadniają to względy ochrony środowiska.
Akcyza od paliw ciekłych i biopaliw
Obecnie, ulgi w podatku akcyzowym wynoszą 1,565 zł od każdego litra biokomponentów dodanych do benzyn oraz 1,048 zł od każdego litra biokomponentów dodanych do olejów napędowych. Kwota należnej akcyzy nie może być jednak niższa niż 10 zł/1000 litrów. Z ulgi akcyzowej można skorzystać wyłącznie w przypadku, gdy zawartość biokomponentów w paliwach ciekłych lub biopaliwach przekracza 2% i paliwa lub biopaliwa ciekłe spełniają wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach, czyli w rozporządzeniach wykonawczych Ministra Gospodarki do ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (Dz. U. z dnia 25 września 2006 r.)
Nowością jest natomiast fakt, iż dla skorzystania z ulgi wymaga się, aby paliwa lub biopaliwa ciekłe były produkowane w składzie podatkowym. Oznacza to, że ulga dotyczy wyłącznie paliw pochodzących z kraju lub państw UE.
Akcyza od biokomponentów
Zmiana przepisów akcyzowych po ogłoszeniu zgody Komisji Europejskiej nie rozwiązała problemów dotyczących konsekwencji w akcyzie produkcji i obrotu biokomponentów. W szczególności dotyczy to estrów.
Zgodnie z nową ustawą, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, wyprodukowane w składzie podatkowym i spełniające wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach, przeznaczone do napędu silników spalinowych, bez względu na kod CN są opodatkowane stawką 10 zł/1.000 litrów. Biokomponenty stanowiące samoistne paliwo są również wyłączone z opłaty paliwowej.
Ustawa o akcyzie nie zawiera jednak przepisów dotyczących biokomponentów przeznaczonych do produkcji paliw ciekłych lub biopaliw ciekłych. Zdaniem organów podatkowych, nowa ustawa o akcyzie nie określa stawki właściwej dla biokomponentów przeznaczonych do komponowania paliw lub biopaliw, w konsekwencji należy przyjąć stawkę najwyższą (określoną dla „pozostałych paliw silnikowych”) w wysokości 1822 zł/1000 litrów. Według takiej stawki należy określać zabezpieczenie akcyzowe.
Takie podejście jest jednak niezgodne z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (wyrok C-517/07 Afton Chemical Ltd przeciwko The Commissioners of Her Majesty’s Revenue & Customs). Biokomponenty przeznaczone do produkcji paliw ciekłych lub biopaliw, w świetle wyroku ETS nie powinny być kwalifikowane jako wyroby akcyzowe i nie powinny podlegać opodatkowaniu.
Ulga w podatku dochodowym od osób prawnych
Wskutek ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej, podatnicy zyskali prawo stosowania ulgi w podatku dochodowym od osób prawnych. Ulga ta polega na prawie odliczenia od podatku kwoty stanowiącej 19% nadwyżki kosztów wytworzenia biokomponentów nad kosztami wytworzenia paliw ciekłych. Maksymalna kwota odliczenia od podatku nie może przekraczać 19% nadwyżki wartości wytworzonych biokomponentów nad wartością wytworzonych paliw ciekłych, według średnich cen biokomponentów lub paliw ciekłych. Obwieszczenie Ministra Gospodarki o wartościach opałowych biokomponentów oraz średnich cenach paliw ciekłych będące podstawą określenia wysokości ulgi, według posiadanych przez nas informacji, ma ukazać się w najbliższych dniach.
Przepisy dotyczące ulgi są niejasne i mogą w wielu miejscach budzić istotne wątpliwości interpretacyjne. W szczególności, takie wątpliwości mogą powstać przy kalkulacji kwoty odliczenia od podatku w konkretnej sytuacji podatnika. Z uwagi na fakt, że dotychczas podatnicy nie stosowali ulgi oczekując na pozytywną decyzję Komisji Europejskiej, organy podatkowe oraz sądy administracyjne nie wypracowały praktyki w tym zakresie.
Przepisy wprowadzające ulgę stosuje się od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej. Z drugiej, strony wprost zostało wskazane, że przepisy te mają zastosowanie także do osiągniętych dochodów za rok podatkowy rozpoczynający się w 2007 r. Naszym zdaniem, odliczenie od podatku z tytułu ulgi może zostać dokonane w odniesieniu do biokomponentów wytwarzanych od 2007 r. Skorzystanie z ulgi za lata podatkowe rozliczone złożonym zeznaniem rocznym wymaga złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty wraz z korektą deklaracji.