Powyższa teza wynika z tego, że do dnia 30 kwietnia 2004 r. czynność ustanowienia użytkowania wieczystego nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zmiana definicji towaru, jak również zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług nastąpiły dopiero z chwilą wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej jako: „Ustawa o podatku VAT”).
Powyższe oznacza, że w odniesieniu do będącego w użytkowaniu wieczystym gruntu, użytkownik wieczysty otrzymał prawo do dysponowania tym gruntem, tak jak gdyby był jego właścicielem z chwilą ustanowienia na jego rzecz prawa użytkowania wieczystego tego gruntu.
Art. 7 ust. 1 Ustawy o podatku VAT stanowi, że przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Okoliczności faktyczne w przedstawionej sprawie wskazują, że przeniesienie na użytkownika wieczystego prawa do rozporządzania gruntem jak właściciel nastąpiło z chwilą objęcia przez tego użytkownika wieczystego prawa użytkowania wieczystego tego gruntu.
Użytkownik wieczysty przedmiotowego gruntu nabył prawo użytkowania wieczystego w 2000 r. Oznacza to, że w sensie ekonomicznym nabył prawo do dysponowania gruntem jak właściciel już w 2000 r.
Z powyższego wynika więc, że sprzedaż na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego nieruchomości gruntowej nie może być traktowana jako ponowna dostawa tego samego gruntu.
Wynika to także z tego, że nie została spełniona dyspozycja art. 7 ust. 1 Ustawy o podatku VAT, z uwagi na to, że w przedstawionej sytuacji nie dojdzie do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem – gruntem jak właściciel.
Sprzedaż gruntu na rzecz obecnego użytkownika wieczystego, którą w istocie należy uznać jako przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności nieruchomości, stanowi jedynie zmianę tytułu prawnego do nieruchomości gruntowej.
Nie wpływa to na prawo do dysponowania, które użytkownik wieczysty uzyskał w momencie objęcia prawa wieczystego użytkowania i nie może być traktowana jako sprzedaż tego samego towaru.
Powyższe oznacza, że sprzedaż przedmiotowej nieruchomości gruntowej, będącej w użytkowaniu wieczystym na rzecz tego użytkownika wieczystego, nie będzie stanowić dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 Ustawy o podatku VAT, ani żadnej innej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem towarów i usług, a to oznacza, że czynność taka powinna pozostać poza zakresem Ustawy o podatku VAT.