W przeddzień udostępnienia podatnikom w internecie wstępnie przygotowanych zeznań podatkowych PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38 za 2021 rok, KAS zorganizowało krótkie webinarium, na którym omówiono funkcjonowanie usługi Twój e-PIT w 2022 roku i przygotowane nowości.
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa po raz czwarty wygenerowały rozliczenia na drukach PIT-28, PIT-26, PIT-37 i PIT-38 dla podatników osiągających przychody za pośrednictwem płatników, którzy w trakcie roku podatkowego 2021 odprowadzali zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzeń uzyskanych przez podatników. Wymienione deklaracje zostały sporządzone na podstawie danych przekazanych do urzędów skarbowych do końca stycznia 2022 roku, a pochodzą z informacji PIT-11 od pracodawców, PIT-8C z biur maklerskich itd.
Dla kogo
Usługa Twój e-PIT nie dotyczy przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.
„- W zeznaniu przygotowanym przez Krajową Administrację Skarbową uwzględnionych jest szereg informacji takich jak dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy, ulga na dzieci, zwolnienia z PIT dla osób do 26 roku życia. Co ważne, nawet jeśli podatnik nie złoży zeznania, to 2 maja br. Krajowa Administracja Skarbowa zaakceptuje zeznanie PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie podsiadanych danych” – przypomina Magdalena Rzeczkowska.
Zeznanie PIT-28 i PIT-36 nie zostaną automatycznie zaakceptowane 2 maja 2022 roku w usłudze Twój e-PIT, ponieważ w zdecydowanej większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika.
W usłudze będzie też dostępne oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego, czyli PIT-OP wypełniony na podstawie numeru KRS OPP wskazanej w zeznaniu w poprzednim roku.
Co nowego w Twój e-PIT w 2022 roku?
Jak zaznaczyła szefowa KAS, po raz pierwszy będą mogli rozliczyć się wspólnie małżonkowie, którzy w 2021 r. prowadzili działalność gospodarczą na ryczałcie lub podatku liniowym, ale nie osiągnęli przychodów, nie ponieśli kosztów i nie mieli odliczeń z tego tytułu. To raczej zmiana prawna, a nie nowość w samej e-usłudze, ale faktycznie będzie miała zastosowanie po raz pierwszy w okresie rozliczeń rocznych.
ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ (22) 208 28 54 ✉ biuro@adn.pl ⇒ www.adnpodatki.pl