Art. 43 ust.1 pkt 40 ustawy o VAT zakłada zwolnienie z opodatkowania wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych oraz usług pośrednictwa w świadczeniu tych usług. Z dniem 1 lipca 2017 r. usługi okołofinansowe stanowiące odrębną całość, w szczególności świadczone przez podmioty zewnętrzne na rzecz podatnika, zasadniczo nie mogą korzystać ze zwolnienia. Jest to wynikiem uchylenia ust. 13 zawartego w art. 43 ustawy.
W dniu 30 czerwca 2017 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną dot. zasad zwolnienia z VAT usług świadczonych przez organizacje płatnicze na rzecz agentów rozliczeniowych i wydawców kart płatniczych lub innych instrumentów płatniczych oraz agentów rozliczeniowych na rzecz akceptantów. Interpretacja uwzględnia zmiany, które nastąpiły z dniem 1 lipca 2017 r., a także ostatnie orzecznictwo TSUE.
Jak wynika z powyższej interpretacji, wszelkie usługi których zasadniczym celem jest transfer środków pieniężnych począwszy od instytucji finansowych, a skończywszy na akceptancie konkretnych środków, z uwzględnieniem wszelkich usług pośrednictwa, należy traktować jako jedną usługę kompleksową. Jeżeli zatem istnieje związek przyczynowo – skutkowy danej usługi z łańcuchem transakcyjnym, korzysta ona ze zwolnienia z VAT jako usługa pomocnicza do konkretnej transakcji płatniczej.
Minister Finansów stwierdził ponadto, że usługi posiadające cechy techniczno – administracyjne, a w efekcie niedoprowadzające do zmiany sytuacji finansowej i prawnej stron operacji, nie mogą skorzystać ze zwolnienia o którym mowa na wstępie.