Okres amortyzacji [w latach] ≥ 10 lat
Stawka amortyzacji = 100% / okres amortyzacji
1) Budynki niemieszkalne z grupy 10 KŚT;
2) Placówki opiekuńczo-wychowawcze, domy opieki społecznej bez opieki medycznej z rodzaju 110 KŚT.
Dla budynków (lokali) i budowli innych niż niemieszkalne, indywidualny okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat. Zasada ta nie dotyczy jednak dwóch grup nieruchomości:
1) budynków handlowo-usługowych wymienionych w rodzaju 103 KŚT i innych budynków niemieszkalnych wymienionych w rodzaju 109 KŚT, trwale związanych z gruntem,
2) kiosków towarowych o kubaturze poniżej 500 m3, domków kempingowych i budynków zastępczych,
dla których ustawodawca przewidział 3-letni okres amortyzacji w ramach „metody indywidualnej”.
Metoda indywidualna dotyczy również przyjętych do używania inwestycji w obcych środkach trwałych, w tym inwestycji w obcych budynkach, lokalach czy budowlach. W praktyce inwestycją w obcych budynkach jest często część nakładów poniesionych przez najemcę w budynku wynajmującego na aranżację danego pomieszczenia do swoich potrzeb. Okres amortyzacji dla takich inwestycji nie może być krótszy niż 10 lat.
W tym miejscu warto wspomnieć o wątpliwościach czy powyższe reguły dotyczące indywidualnych stawek amortyzacji konstytuują nową metodę amortyzacji, czy też są wyłącznie rozwinięciem metody amortyzacji liniowej. Różnica pojęciowa ma znaczenie nie tylko czysto teoretyczne. Ustawa o p.d.o.p. przewiduje bowiem, że wybraną metodę amortyzacji stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego bez możliwości jej zmiany w trakcie trwania okresu amortyzacji. Z kolei stawki amortyzacyjne mogą być zmieniane, przy zachowaniu pewnych warunków. Orzecznictwo w tym zakresie nie jest jednolite, jednak z ostrożności należałoby przyjąć, że indywidualne stawki amortyzacyjne mogą być uznane przez organy podatkowe za odrębną metodę amortyzacji podatkowej, niepodlagającą zmianie w trakcie całego okresu amortyzacji.