S-24, czyli elektroniczna rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Część 2

Zgodnie z dodanym do kodeksu spółek handlowych przepisem art. 1571. § 1 Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być również zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępnianego w systemie teleinformatycznym (wzorzec umowy).
Poniższa druga cześć artykułu prezentuje najistotniejsze cechy charakteryzujące spółkę rejestrowaną przy wykorzystaniu wzorca elektronicznego.
Procedura rejestracji
Nowelizacja nie wymaga posługiwania się bezpiecznym podpisem elektronicznym w rozumieniu ustawy z 18 września 2011 o podpisie elektronicznym. Oznacza to możliwość podpisania umowy przy użyciu narzędzi w systemie informatycznym udostępnionym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Podpisanie dokumentów oraz wniosku przez założyciele spółki S-24 następuje poprzez podanie loginu i hasła.
Aby korzystać z powyższego systemu teleinformatycznego, wszyscy założyciele spółki zobowiązani są posiadać założone i aktywne konto w tym systemie, ponieważ system będzie wymagał od każdej z osób podpisujących podania loginu i hasła na formularzu składnia wniosku.
Wszystkie osoby podpisujące w chwili składania wniosku w trybie S24 powinny znajdować się przy tym samym komputerze w celu podpisania dokumentów lub wniosku.
Po wprowadzeniu niezbędnych danych do systemu wygenerowane zostaną dokumenty:

a) umowa spółki,
b) lista wspólników,
c) oświadczenie o pokryciu kapitału, chyba że będzie ono składane w późniejszym terminie  wraz z niezbędnym wnioskiem.

Opłata za założenie spółki w trybie postępowania elektronicznego nie różni się od opłat pobieranych w tradycyjnym trybie i wynosi 1.000 zł.

Czynności po dokonaniu rejestracji
W doniesieniu do spółek zakładanych przy użyciu wzorca umowy, ustawodawca wykluczył działanie „zasady jednego okienka”, tj. zgłoszeń do urzędu skarbowego, urzędu statystycznego oraz zakładu ubezpieczeń społecznych. Zgłoszeń do powyższych organów zarząd spółki powinien dokonać samodzielnie po jej zarejestrowaniu.
Ze względu na charakter rejestracji elektronicznej wykluczona została możliwość poświadczania wzorów podpisów członków zarządu. Wzory te złożone przed notariuszem lub właściwym sądem rejestrowym składa się w terminie 7 dni od daty rejestracji spółki.
Obowiązek podatkowy
Z zawarciem umowy spółki związany jest obowiązek opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. W tradycyjnym trybie to notariusz, przed którym zawierano umowę spółki dopełniał wszystkich obowiązków podatkowych z tytułu dokonanej przed nim czynności. Skorzystanie z trybu elektronicznego nakładać będzie na zarząd uiszczenia na konto właściwego ze względu na siedzibę spółki urzędu skarbowego należnego podatku oraz złożenia wypełnionej deklaracji PCC w terminie 14 dni od „podpisania” umowy spółki w systemie teleinformatycznym.
Podsumowanie
Komentowana nowelizacja niewątpliwie uprościła, odformalizowała i przyśpieszyła sposób zakładania spółki z ograniczona odpowiedzialnością. Z drugiej jednak strony otwierać to może sposobność do nadużyć wynikających z brakiem weryfikacji danych osobowych założycieli spółki przez osobę notariusza, jak ma to miejsce w tradycyjnym trybie. Co więcej do spółki utworzonej z zastosowaniem trybu elektronicznego, zastosowanie będą miały w pełni przepisy o spółce z o.o. W praktyce obrotu spółka „elektroniczna” będzie nie do odróżnienia od spółki założonej w tradycyjny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *