Nowe zasady udzielania kredytów konsumenckich

Poniższy artykuł nie ma charakteru całościowej analizy proponowanych zmian, ale stanowi szkic wybranych, istotnych z punktu widzenia podmiotów udzielających kredytów konsumenckich obowiązków nakładanych proponowanymi zmianami.

Przede wszystkim znacznie poszerzony zostanie zakres zastosowania ustawy w obrocie poprzez podniesienie limitu kredytów i pożyczek objętych przepisami ustawy do wysokości 255.550 złotych lub równowartości tej kwoty w innej walucie. Ustawa nie podaje dolnego limitu pożyczanej kwoty, a wiec dotyczy również pożyczek bagatelnych (poniżej równowartość w złotych 200 euro). Jednocześnie kredytem konsumenckim jest „umowa o odroczenie konsumentowi spełnienia świadczenia pieniężnego, jeżeli konsument zobowiązany jest do poniesienia jakichkolwiek kosztów związanych z odroczeniem spełnienia świadczenia”. Zakres zastosowania ustawy będzie więc znaczenie szerszy niż obecnie i dotyczyć będzie nie tylko instytucji finansowych, ale również niewielkich przedsiębiorców zajmujących się kredytowaniem konsumentów, w tym np. lombardy.

Europejski Ujednolicony Formularz Kredytowy
Przed zawarciem umowy o kredyt konsumencki kredytodawca będzie zobowiązany do dokonania oceny ryzyka kredytowego konsumenta w oparciu o udzielone przez klienta informacje lub dane uzyskane z odpowiednich baz danych.
Ponadto zanim dojdzie do zawarcia umowy kredytodawca będzie zobowiązany wręczyć konsumentowi na trwałym nośniku informacje wynikające z tzw. Europejskiego Ujednoliconego Formularza Kredytowego. Wzór formularza informacyjnego stanowi załącznik do Noweli UKK. Zgodnie z nim obligatoryjne będzie poinformowanie kredytobiorcy m.in. o : oprocentowanie kredytu oraz informację o wszystkich innych kosztach ponoszonych w związku z umową o kredyt konsumencki, informację o stopie oprocentowania zadłużania przeterminowanego, informację o skutkach brak płatności, o prawie do odstąpienia od umowy oraz o spłacie kredytu przed terminem, koszt, całkowita kwota do spłaty, wysokość oprocentowania, wymagane zabezpieczenia. Formularz pozwali porównywać oferty przedstawiane przez przedsiębiorców udzielających kredytów nie tylko na terenie polski, z ofertą kredytową banków i instytucji finansowych w Unii Europejskiej, ponieważ wzór formularza obowiązuje dla wszystkich krajów UE.
Zwiększeniu ulegnie ilość obowiązków informacyjnych, które będą musiały być zawarte również w umowach o kredyt konsumencki. m.in. informacje zawarte w formularzu o który mowa powyżej. Z naruszeniem obowiązków dotyczących treści umowy związana będzie sankcja w postaci możliwości zwrotu przez kredytobiorcę kredytu bez odsetek i innych kosztów w terminie określonym w ustawie.

Odstąpienie od umowy
Termin na odstąpienie przez kredytobiorcę od umowy o kredyt konsumencki bez podania przyczyny zostanie przedłużony z 10 w dotychczas obowiązującej ustawie do 14 dni w nowej regulacji.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania
Zmieniona zostanie również formuła obliczania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO), która musi być podana zarówno w umowie jak i formularzu informacyjnym oraz w reklamie, która podaje informację o wysokości oprocentowania kredytu konsumenckiego.

Reklama

Reklama lub informacja dotycząca kredytu konsumenckiego będzie musiała zawierać nie tylko jego rzeczywistą roczną stopę procentową, ale także inne informacje o wszelkich kosztach związanych z uzyskaniem kredytu.

Opłaty i prowizje
Ponadto zlikwidowany zostanie 5% limit wszystkich opłat, prowizji i innych kosztów kredytowych, na rzecz rozszerzenia obowiązków informacyjnych (m.in. w formularzu kredytowym) dotyczących tych składników ceny kredytu konsumenckiego.
Ostatecznie Sejm nie przyjął poprawki Senatu, nakazującą badać zdolność kredytową klientów przez wszystkich kredytodawców a nie tylko instytucje finansowe oraz zezwalającej, aby dostęp do baz danych np. Biura Informacji Kredytowej posiadali wszyscy (w tym drobni przedsiębiorcy) udzielający kredytów.

Projekt ustawy znajduje się na jednym z etapów procesu legislacyjnego tj. oczekuje na podpis Prezydenta. Ustawa może wejść w życie jeszcze w lipcu 2011 roku.

Dodaj komentarz