Gdzie wolno palić a gdzie nie?

Zgodnie z przyjętą nowelizacją, na mocy art. 5 ustawy antynikotynowej rozszerzony został zakaz palenia na większość miejsc publicznych. Oznacza, to że zabrania się palenia wyrobów tytoniowych:

1. na terenie zakładów opieki zdrowotnej i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,
2. na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej,
3. na terenie uczelni,
4. w pomieszczeniach zakładów pracy,
5. w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,
6. w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,
7. w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,
8. na przystankach komunikacji publicznej,
9. w pomieszczeniach obiektów sportowych,
10. w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,
11. w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.

Z uwagi na powyższe właściciel lub zarządzający obiektem lub środkiem transportu, w którym obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych, zobligowany jest do umieszczenia  w widocznych miejscach odpowiedniej informacji o zakazie palenia. Za nieumieszczenie takiej informacji właścicielowi lub zarządzającemu obiektem grozi kara grzywny do 2.000 zł. Jednocześnie osoba łamiąca ustanowiony zakaz palenia wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych podlega karze grzywny do 500 zł.

Wprowadzenie przedmiotowej nowelizacji przepisów nie oznacza, że zakaz palenia jest nieograniczony. Otóż w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych i zakładach pracy palenie jest dozwolone jedynie w miejscach do tego wyznaczonych czyli w tzw. „palarniach”. Palarnie będą dostępne także w szkołach, na uczelniach czy w szpitalach. Jednakże w odniesieniu do pracodawców nowe przepisy uzależniają obowiązek utworzenia palarni od swobodnego uznania pracodawcy bądź właściciela lub zarządcy obiektu.

Właściciel lub zarządzający lokalem gastronomiczno-rozrywkowym z co najmniej dwoma pomieszczeniami przeznaczonymi do konsumpcji, może wyłączyć spod zakazu palenia, zamknięte pomieszczenie konsumpcyjne, wyposażone w wentylację zapewniającą, aby dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń. Oznacza to, że w lokalach posiadających tylko jedno pomieszczenie obowiązywać będzie całkowity zakaz palenia. Restauratorzy już szukają sposobów na obejście ustawy. Jednym z nich ma być zakładanie tzw. klubów palacza, w których goście przy wejściu do lokalu podpisywaliby deklarację członkowską. W taki sposób członkowie danego lokalu mogliby palić bez ograniczeń.

Całkowity zakaz palenia będzie obowiązywać nie tylko w taksówkach, ale również w samochodach służbowych. W odniesieniu do tych ostatnich już przed uchwaleniem nowelizacji przepisów pojawiało się wiele kontrowersji. Ustawodawca nie sprecyzował w jaki sposób traktować np. taki przypadek, gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą użycza samochód od firmy z którą współpracuje ? Co więcej, w jaki sposób zweryfikować czy dany samochód, którym właśnie podróżuje osoba łamiąca ustawowy zakaz jest samochodem służbowym czy też prywatnym ? Niestety ustawodawca nie rozstrzygnął żadnego z tych budzących wątpliwości zagadnień.

Zatem najbliższa przyszłość wykaże czy i w jakim zakresie nowo obowiązujące zakazy palenia w miejscach publicznych będą przestrzegane i możliwe do wyegzekwowania, czy też może okażą się fikcją prawną ?

Dodaj komentarz