Przedmiotowe orzeczenie będzie oznaczało dla właścicieli garaży z wyodrębnioną własnością obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości według stawki określonej w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy z dnia z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613), która może wynosić maksymalnie 7,36 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (stawkę ostatecznie uchwala rada gminy). Tym samym w porównaniu do stawki określonej dla garaży stanowiących część nieruchomości mieszkaniowej (stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy stawka ta wynosi 0,70 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej) uchwała NSA spowoduje obowiązek zapłaty podatku w kwocie 10-krotnie wyższej niż dotychczas.
W omawianej uchwale NSA rozstrzygnął, czy część budynku, którą jest garaż może być opodatkowana według odrębnych reguł od samego budynku. W dotychczasowych orzeczeniach zajmowano sprzeczne stanowiska. Bowiem w wyroku NSA z dnia 12 października 2011 r. (sygn. akt II FSK 733/10) wskazano, że garaże stanowiące odrębną własność powinny być opodatkowane według zasad właściwych dla budynków mieszkalnych, o ile są w nich usytuowane i nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Podobnie uznał m. in. WSA w Warszawie w wyrokach z dnia 2 września 2011 r. (sygn. akt III SA/Wa 795/11 oraz z dnia 4 listopada 2011 r. (sygn. akt III SA/Wa 509/11). Sądy zajmowały również stanowisko przeciwne do wskazanego w powyższych orzeczeniach. W tym miejscu należy przywołać m. in. orzeczenie WSA w Bydgoszczy z dnia 28 września 2011 r. (sygn. akt I SA/Bd 456/11), zgodnie z którym: „to że garaż stanowi część budynku mieszkalnego nie świadczy w jakikolwiek sposób o jego funkcji mieszkalnej. (..) Skoro ustawodawca rozdzielił przedmiot opodatkowania wskazując na sposób wykorzystania budynku lub jego części, to określeniu sposobu wykorzystania budynku lub jego części należy nadać jurydyczne znaczenie.”
Stanowisko zajęte przez NSA w analizowanej uchwale było również podzielane przez Ministerstwo Finansów, które uznawało garaże z wyodrębnioną własnością za opodatkowane podatkiem od nieruchomości według stawki wyższej niż lokale mieszkalne (zob. pismo Dyrektora Departamentu Podatków i Opłat Lokalnych z dnia 28 stycznia 2010 r., sygn. PL/LS/833/5/SIA/10/01).