Spółka ponadto podniosła iż sformułowanie „likwidacja” obejmuje nie tylko fizyczne unicestwienie danego środka trwałego ale też jego wycofanie z ewidencji na skutek rozwiązania zawartej umowy najmu. Sprawa oparła się o WSA w Bydgoszczy i ten wyrokiem z dnia 6 października 2009 r., sygn. akt I SA/Bd 531/09 uchylił wcześniejszą niekorzystną zaskarżoną interpretację. Zatem obecnie w świetle interpretacji indywidualnej sygn. ITPB3/423-55/09/11-S/DK spółka ma prawo zaliczyć niezamortyzowane nakłady do kosztów uzyskania przychodów.
Przykład
Spółka ponosiła nakłady na dostosowanie wynajmowanych pomieszczeń produkcyjnych do swoich potrzeb. Wartość początkowa nakładów to 250.000zł, dotychczas dokonane umorzenie 75.000. Wynajmujący wypowiedział umowę najmu i na mocy umowy nie był zobowiązany do zwrotu poniesionych przez spółkę nakładów
Na mocy art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodu strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności.
Spółka nadal kontynuować będzie działalność produkcyjną zatem zaliczy nakłady w części niezamortyzowanej do pozostałych kosztów operacyjnych stanowiących koszty uzyskania przychodów:
- Wn Pozostałe koszty operacyjne – KUP 175.000zł
- WN Umorzenie środków trwałych 75.000
- Ma środki trwałe 250.000