- hodowlane
- użytkowe
- rzeźne
Przy wycenie inwentarza żywego przyjmuje się ceny oferowane w dniu dokonania inwentaryzacji, płacone przez główne firmy zajmujące się skupem określonych gatunków lub grup zwierząt (np. zakłady mięsne, przedsiębiorstwo obrotu zwierzętami hodowlanymi). Można też przyjąć ceny uzyskiwane przez rolników w transakcjach wolnorynkowych, ogłaszane cyklicznie przez GUS lub IERiGŻ w biuletynach informacyjnych.
Wycena zwierząt zaliczanych do środków trwałych
W przypadku amortyzowania zwierząt zaliczanych do środków trwałych, wycenia się je w sposób określony w art. 28 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości, czyli według cen nabycia lub po kosztach wytworzenia albo wartości przeszacowanej, pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne.
Wycena zwierząt zaliczanych do składników majątku obrotowego
Zwierzęta niezaliczane do środków trwałych wycenia się według zasad przewidzianych dla innych, rzeczowych składników aktywów obrotowych, z uwzględnieniem przyrostu wagi zwierząt znajdujących się w tuczu lub w opasie. Przyjęcie zwierząt do tuczu lub opasu z zakupu wycenia się, stosując art. 28 ust. 11 pkt 1 ustawy o rachunkowości, według ceny nabycia. Natomiast zwierzęta z własnej hodowli wycenia się według kosztu wytworzenia lub – co w praktyce stosuje się częściej – według ceny ewidencyjnej ustalonej z uwzględnieniem przyrostu wagi. Za cenę ewidencyjną w tym przypadku przyjmuje się zazwyczaj cenę sprzedaży netto stosowaną na danym rynku.
Wartość zwierząt rzeźnych oblicza się według wzoru:
gdzie:
Wzż – wartość zwierząt rzeźnych
Mc – masa wszystkich zwierząt w danej grupie
Cśr – cena 1 kg żywca o średniej klasie jakości
Kh – koszty handlowe (w poszczególnych przypadkach mogą nie występować – być równe zeru).