Jak projekt nowego KSR nakazuje poprawić błędy? część 2

Przed ujęciem korekty w księgach rachunkowych, należy ocenić, czy wpływ błędów na jakość zatwierdzonych sprawozdań finansowych był istotny, czy też nie.

Skutki korekty błędów popełnionych w poprzednich latach obrotowych, uznanych przez jednostkę za nieistotne, wpływają odpowiednio na zysk lub stratę  netto bieżącego roku obrotowego lub inną pozycję kapitałów (funduszy) własnych, jeżeli tak stanowią odrębne przepisy.

Natomiast skutki korekty błędu popełnionego w poprzednich latach obrotowych, uznanego za istotny, jednostka powinna ująć w kapitale (funduszu) własnym i wykazać jako zysk (stratę) lat ubiegłych, lub w innej pozycji kapitałów (funduszy) własnych, jeżeli tak stanowią odrębne przepisy;

Ponadto jednostka powinna wykazać je w odpowiedniej pozycji zestawienia zmian kapitału (funduszu) własnego, o ile zobowiązana jest do jego sporządzania. Podkreślić należy, iż trzeba jeszcze przekształcić retrospektywnie dane porównawcze sprawozdania finansowego, wyjąwszy przypadki, gdy jest to praktycznie niewykonalne.

Wiążą się z poprawa błędu ujawnienia. I tak w dodatkowych informacjach i objaśnieniach jednostka ujawnia następujące informacje dotyczące błędów popełnionych w poprzednich latach obrotowych:

  • rodzaj błędu popełnionego w poprzednich latach;
  • kwotę korekty dotyczącej bieżącego roku obrotowego i każdej z lat poprzednich;
  • kwotę korekty dotyczącej okresów wcześniejszych od okresów uwzględnionych w danych porównawczych.

W przypadku, gdy praktycznie niewykonalne jest ustalenie kwot korekt, to w dodatkowych informacjach i objaśnieniach jednostka wskazuje na sam fakt popełnienia błędu w poprzednich latach obrotowych oraz podaje, na czym on polegał i powody braku możliwości dokonania wiarygodnego szacunku.

Dodaj komentarz