Wartość firmy – różnice pomiędzy ustawą o rachunkowości, a międzynarodowymi standardami sprawozdawczości finansowej – Ujemna wartość firmy

Ustawa o rachunkowości

cena nabycia < wartość godziwa  – powstaje ujemna wartość firmy
Ujemna wartość firmy wykazywana jest na dzień bilansowy w pozycji B.IV.1 pasywów bilansu „Rozliczenia międzyokresowe” – „Ujemna wartość firmy”.
Ujemną wartość firmy rozliczana jest zgodnie z art. 44b ust. 11 UoR. Do wysokości nieprzekraczającej wartości godziwej nabytych aktywów trwałych, z wyłączeniem długoterminowych aktywów finansowych notowanych na regulowanych rynkach, jednostka zalicza do rozliczeń międzyokresowych przychodów przez okres będący średnią ważoną okresu ekonomicznej użyteczności nabytych i podlegających amortyzacji aktywów. Ujemna wartość firmy w wysokości przekraczającej wartość godziwą aktywów trwałych, z wyłączeniem długoterminowych aktywów finansowych notowanych na regulowanych rynkach, zaliczana jest do przychodów na dzień połączenia.
Ujemną wartość firmy odpisuje się w pozostałe przychody operacyjne do wysokości, w jakiej dotyczy oszacowanych w sposób wiarygodny przyszłych strat i kosztów, ustalonych przez spółkę przejmującą na dzień połączenia.
W przypadku kiedy nastąpi trwała utrata wartości firmy, dokonuje się odpisu aktualizującego, który obciążą pozostałe koszty operacyjne.
MSSF 3
W MSSF 3 nie występuje pojęcie „ujemnej wartości firmy”, ale opis powstania takiej różnicy. W przeciwieństwie do polskich uregulowań nie daje on możliwości ujawniania w bilansie ujemnej wartości firmy. Jeżeli udział nabywcy w wartości godziwej aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych przewyższa koszt nabycia (dyskonto przy nabyciu), nabywca powinien jeszcze raz oszacować ustalone wartości godziwe oraz wycenę kosztów nabycia (§ 34 nowego MSSF 3)

Ewentualną nadwyżkę pozostałą po dokonaniu takiego ponownego oszacowania należy odnieść od razu w rachunek zysków i strat roku obrachunkowego, w którym nastąpiło nabycie.

W teorii rachunkowości występuję także wewnętrzna wartość firmy, która stanowi różnicę pomiędzy wartością rynkową przedsiębiorstwa, a jego wyceną księgową. W momencie realizacji transakcji może ona zostać przekształcona w nabytą wartość firmy. Do tego momentu nie może być ujmowana w księgach rachunkowych, a więc również w sprawozdaniu finansowym.
Podstawa prawna
3. Art. 33 ust. 4, art. 44b ust. 4 pkt. 8, art. 44b ust. 11 ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r.
4. §32, §34 MSSF 3

Dodaj komentarz