Zwolnienie z CIT dochodów z działalności prowadzonej w specjalnych strefach ekonomicznych nie obejmuje wypłaconych podatnikowi odszkodowań – wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 sierpnia 2011 r., sygn. akt I SA/Wr 630/11

Stan faktyczny oraz stanowisko WSA
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podatnik wskazał, że na podstawie stosownego zezwolenia prowadzi działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Zasadnicza część aktywów trwałych podatnika znajduje się na terenie strefy. Podatnik zawarł umowę ubezpieczenia tych aktywów i w przypadku zaistnienia zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową otrzymuje od zakładu ubezpieczeń odpowiednie odszkodowanie. W tym stanie faktycznym zadano pytanie, czy uzyskiwane przychody z tytułu otrzymanych od zakładu ubezpieczeń odszkodowań za szkody w mieniu znajdującym się na terenie strefy powinny zwiększać wynik z działalności strefowej czy też z działalności pozastrefowej podatnika. W ocenie podatnika wskazane przychody z tytułu odszkodowań powinny zwiększać wynik działalności strefowej. Do wyniku działalności strefowej należy przyporządkować te wszystkie kategorie przychodów, które powstają w toku prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej na terenie strefy na podstawie zezwolenia i są nieodłącznie z tą działalnością związane, a nawet stanowią jej efekt uboczny, niezależny od zamierzonych działań podatnika, w tym opisane odszkodowania. W efekcie kwota otrzymanych odszkodowań podlega zwolnieniu z podatku dochodowego na mocy art. 17 ust. 1 pkt 34 u.p.d.o.p.1

Minister Finansów uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Wyjaśnił, że na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 oraz ust. 4 u.p.d.o.p. zwolnienie działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej od podatku dochodowego przysługuje wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności prowadzonej na terenie strefy. Zwolnienie to nie obejmuje wszystkich dochodów podmiotu gospodarczego prowadzącego działalność gospodarczą na terenie strefy na podstawie zezwolenia, lecz tylko dochody które uzyskane zostały z działalności określonej w zezwoleniu. Nie można nim zatem objąć opisanych przez podatnika odszkodowań skoro nie zostały one wskazane wprost w treści zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie strefy.

WSA we Wrocławiu podzielił argumentację Ministra Finansów. Sąd wskazał, że określone w art. 17 ust. 1 pkt 34 u.p.d.o.p. zwolnienie z podatku przysługuje jedynie z tytułu prowadzonej na terenie strefy działalności gospodarczej, wymienionej w zezwoleniu, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Otrzymane przychody w postaci świadczenia zakładu ubezpieczeń (odszkodowania) nie są następstwem działalności produkcyjnej podatnika, lecz wynikają z odrębnej umowy, której przedmiotem jest udzielenie przez zakład ubezpieczeń ochrony ubezpieczeniowej oraz są wynikiem zaistnienia przewidzianego w umowie wypadku (zdarzenia losowego). Nie są to więc przychody z działalności gospodarczej wykonywanej na terenie strefy.

Teza

Na podstawie uzasadnienia omawianego orzeczenia można sformułować następującą tezę:
„Zwolnieniu określonemu w art. 17 ust. 1 pkt 34 u.p.d.o.p. podlegają wyłącznie dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia. Zwolnieniem tym nie są natomiast objęte odszkodowania wypłacone podatnikowi przez zakład ubezpieczeń, nawet jeżeli ich wypłata związana jest ze zdarzeniami dotyczącymi składników majątku wykorzystywanych w działalności strefowej.”

Komentarz
Prezentowany wyrok stanowi potwierdzenie wcześniejszych orzeczeń sądowych, w których sądy administracyjne wielokrotnie wskazywały, że zakres zwolnienia z podatku dochodowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 u.p.d.o.p. powinno się interpretować ściśle i nie jest w tym zakresie możliwe stosowanie wykładni rozszerzającej (por. m.in. WSA w Krakowie w wyroku z dnia 9 marca 2011 roku). To oznacza, że zwolnieniem tym można objąć wyłącznie dochody z tytułu działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej wymienionej w stosownym zezwoleniu, a nie inne dochody, które wykazują pewien tylko związek z tą działalnością.

W powyższym zakresie warto wskazać, że w podobnej rodzajowo sprawie orzekał już także NSA, który w wyroku z dnia 25 maja 2011 roku, sygn. akt II FSK 125/10 odmówił podatnikowi prawa do zwolnienia z CIT dochodów z tytułu lokaty overnight, która była zakładana ze środków podchodzących z działalności strefowej. Wyrok ten potwierdza, że pewien tylko związek określonego dochodu z działalnością strefową nie jest wystarczający do zwolnienia tego dochodu z podatku. Konieczne jest przede wszystkim, aby dany dochód pochodził bezpośrednio z działalności prowadzonej na terenie strefy przy czym działalność ta musi być także wymieniona w posiadanym przez podatnika zezwoleniu.

Uwzględniając wskazane wyżej stanowisko judykatury, podatnicy prowadzący działalność na terenie specjalnych stref ekonomicznych powinni z dużą ostrożnością kwalifikować swoje dochody jako objęte zwolnieniem z CIT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 u.p.d.o.p. Przede wszystkim powinni zwracać uwagę na to, czy dochody te pochodzą z działalności, która została wymieniona w zezwoleniu. W przypadku wątpliwości w powyższym zakresie dobrym rozwiązaniem będzie natomiast potwierdzenie przyjętej kwalifikacji poprzez uzyskanie urzędowej interpretacji Ministra Finansów.

\"\"

\"\"
1) Ustawa z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 roku Nr 54, poz. 654 ze zm.)

Dodaj komentarz