We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podatnik wskazał, że prowadzi działalność w zakresie chirurgii rekonstrukcyjnej i estetycznej. Zapytał, jaką stawką VAT powinien opodatkować świadczone usługi. W ocenie podatnika wykonywane przez niego świadczenia powinny być traktowane jako usługi medyczne służące przywracaniu i poprawie zdrowia i podlegające zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 u.p.t.u.1
Minister Finansów uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Wyjaśnił, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 u.p.t.u. zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej. Decydujące znaczenie dla zastosowania powyższego zwolnienia jest wykazanie celu wykonywanych usług, tj. że celem tych usług jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywrócenie i poprawa zdrowia. W ocenie organu operacje plastyczne podlegają zwolnieniu z VAT wówczas, gdy wykonywane są przez zakłady opieki zdrowotnej i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia. Od podatku zwolnione są zatem tylko operacje plastyczne o charakterze rekonstrukcyjnym, przeprowadzane po urazie bądź chorobie, a nie wyłącznie z czysto estetycznych powodów.
WSA w Szczecinie podzielił stanowisko zajęte przez organ. Sąd odwołał się do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE stwierdzając, że świadczenie usług, które polepszają jedynie komfort i dobre samopoczucie pacjentów, nie może korzystać ze zwolnienia z podatku. Inaczej może być tylko wówczas, gdy usługi te są konieczne do osiągnięcia celów terapeutycznych, a nie czysto estetycznych.
Teza
Na podstawie uzasadnienia omawianego orzeczenia można sformułować następującą tezę:
„Jeżeli usługa w zakresie opieki szpitalnej i medycznej ma na celu jedynie zapewnienie komfortu psychicznego osoby hospitalizowanej, nie podlega ona zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 u.p.t.u.”
Komentarz
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 18 u.p.t.u. zwolnieniem z VAT objęte są usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze. W prezentowanym wyroku WSA w Szczecinie, posiłkując się prowspólnotową wykładnią przepisów u.p.t.u., opowiedział się za ścisłym interpretowaniem tego zwolnienia.
Zgodnie ze stanowiskiem Sądu powyższe zwolnienie obejmuje wyłącznie usługi, których główny cel można określić jako ściśle medyczny, tj. profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia. Zwolnieniem nie są zatem objęte usługi mające na celu wyłącznie poprawę samopoczucia lub wyglądu pacjenta. W tym gronie można wymienić przede wszystkim coraz popularniejsze w ostatnim czasie operacje plastyczne. W tym zakresie trudno bowiem argumentować, że ich głównym celem jest cel czysto medyczny.
Co istotne, stanowisko WSA w Szczecinie jest zgodne z poglądami prezentowanymi przez Trybunał Sprawiedliwości UE. Przykładowo w powołanym przez WSA wyroku w sprawach C-394/04 i 395/04 Trybunał wskazał, że określone usługi nie mogą być uważane za działalność ściśle związaną z opieką szpitalną i medyczną, jeżeli, co do zasady, nie są konieczne dla osiągnięcia zamierzonego celu, tj. poprawy zdrowia osoby hospitalizowanej. Świadczenie tych usług, które polepszają komfort i dobre samopoczucie osób hospitalizowanych, nie może korzystać ze zwolnienia. Również polskie organy skarbowe podzielają wskazany ścisły charakter zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 18 u.p.t.u. (por. interpretacja indywidualna z dnia 7 listopada 2011 roku nr IPTPP1/443-692/11-3/MW).