Ochrona tajemnicy bankowej a przelew wierzytelności bankowych (sekurytyzacja)

Wraz ze sprzedażą wierzytelności bankowych oraz w celu skutecznej realizacji praw wynikających z wierzytelności sekurytyzowanych przez ich nabywcę – Podmiot Celowy, bank zobowiązany jest przekazać podmiotowi celowemu, wszelkie posiadane informacje, pozyskane w ramach stosunku prawnego łączącego go z dłużnikiem banku, na mocy zawartej umowy (np. kredytowej).
W w/w przypadku wyłączony został ustawowo obowiązek banku do zachowania w tajemnicy bankowej informacji dotyczących podejmowanych przez bank czynności bankowych, a uzyskanych w trakcie negocjacji, zawierania oraz realizacji umowy z dłużnikiem banku. Obowiązek zachowania tajemnicy bankowej, zgodnie z art. 104 ust. 2 pkt 4 oraz pkt 5 ustawy prawo bankowe nie dotyczy sytuacji, w której udzielenie informacji jest niezbędne do zawarcia i wykonywania umów sprzedaży wierzytelności, zaklasyfikowanych zgodnie z odrębnymi przepisami do kategorii straconych lub na potrzeby realizacji procesu sekurytyzacji, a także w celu zawarcia w związku z procesem sekurytyzacyjnym, umów o nadanie oceny inwestycyjnej (ratingu) sekurytyzowanym wierzytelnościom, oraz umów ubezpieczenia od ryzyka niewypłacalności dłużników sekurytyzowanych wierzytelności.
Dodatkowo a trybie art. 105 ustawy prawo bankowe, na banki został nałożony ustawowy obowiązek udzielenia informacji stanowiących tajemnicę bankową wyłącznie innym bankom i instytucjom kredytowym w zakresie, w jakim informacje te są niezbędne w związku z nabywaniem i zbywaniem wierzytelności.
W przypadku gdy nabywcą sekurytyzowanych wierzytelności bankowych jest fundusz sekurytyzacyjny, ochrona tajemnicy zawodowej w zakresie udzielania przez fundusz inwestycyjny informacji uzyskanych w związku z nabyciem wierzytelności sekurytyzowanych, jest wyłączona w zakresie informacji dotyczących nabytych przez fundusz wierzytelności lub puli wierzytelności wobec podmiotów, z którymi zawiera lub zawarł umowy, o których mowa w art. 191 ustawy o funduszach inwestycyjnych (tj. umowy o nadanie oceny inwestycyjnej (rating), umowy ubezpieczenia, w tym od ryzyka niewypłacalności dłużników, umowy o udzielenie poręczenia za zobowiązania funduszu oraz umowy gwarancji udzielane na rzecz funduszu).
Powyższe zasady regulujące wyłączenie ochrony danych związanych z sekurytyzowanymi wierzytelnościami dotyczą także zawierania umów o zarządzanie wierzytelnościami, jako że mieszczą się one w kategorii umów związanych z procesem sekurytyzacji, jako niezbędne do ich wykonania umowy o obsługę sekurytyzowanych wierzytelności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *