Warto zaznaczyć iż zmiany wysokości opłat, które zostały spowodowane zmianą kursu, mają wpływ na koszty tego okresu, w którym wystąpiła zmiana wysokości opłaty i ewentualnych następnych.
W przypadku kiedy, spłata zobowiązania z tytułu opłaty za leasing operacyjny następuje w walucie obcej, wtedy przyjęcie obiektu w leasing jak i powstanie zobowiązania z tytułu opłat za leasing operacyjny ujmuje się w księgach wykorzystując ogłoszony przez NBP średni kurs przewidzianej w umowie waluty obcej na dzień poprzedzający rozpoczęcie umowy leasingu. Zgodnie z zaleceniem KSR 5 (Uchwały nr 16/11 Komitetu Standardów Rachunkowości z dnia 13.12.2011 r. w sprawie przyjęcia znowelizowanego Krajowego Standardu Rachunkowości nr 5 „Leasing, najem i dzierżawa” (Dz. Urz. Min. Fin. z 2011 r. nr 9, poz. 52) leasingobiorca wycenia dokonaną w walucie obcej spłatę zobowiązania w złotówkach:
– wg kursu faktycznie zastosowanego – w sytuacji kiedy zapłata następuje ze środków kupionych w kantorze lub banku, a nie z rachunku walutowego
– wg kursu, wg którego wyceniono waluty obce w momencie ich wpływu na rachunek walutowy, stosując do rozchodu metodę wyceny określonej przez korzystającego w polityce rachunkowości – kiedy spłata następuje z rachunku walutowego.
Różnice kursowe dodatnie lub ujemne będą miały wpływ zarówno na wynik finansowy jak i podstawę opodatkowania