Waloryzacja emerytur mocno w górę. Przez inflację

Z powodu obecnej inflacji w marcu ZUS będzie musiał zwaloryzować renty i emerytury o rekordowo wysoki wskaźnik (prawdopodobnie 7,7 proc.). Wówczas minimalna emerytura zwiększy się o 91 zł na rękę.

Główny Urząd Statystyczny oznajmił, że we wrześniu wskaźnik wzrostu cen wyniósł 5,8 proc. Tak dużej inflacji nie spodziewali się ani Narodowy Bank Polski, ani wielu ekonomistów. To zła wiadomość dla wszystkich z nas, bo za te same pieniądze możemy kupić prawie 6 proc. mniej produktów niż rok temu. W niektórych firmach pracodawcy rekompensują pracownikom wzrost cen i podnoszą wynagrodzenia. Dzięki temu – także według GUS – średnie krajowe wynagrodzenie w sierpniu tego roku wyniosło 5843,75 zł (plus 5,9 proc.).

Gazeta wskazuje, że oba wskaźniki, inflacja oraz wzrost wynagrodzeń, mają kluczowe znaczenie dla oszacowania przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur.

Wzrost nawet o 200 zł

Co prawda trudno prognozować dziś, jaka inflacja będzie w całym 2021 r., ale jeśli drożyzna się utrzyma i pensje też będą rosły, to według szacunków wskaźnik waloryzacji wyniesie aż 7,7 proc. Co to oznacza? Minimalna emerytura może wzrosnąć w marcu z 1250 do 1350 zł brutto, czyli o 91 zł na rękę, a przeciętna emerytura (2300 zł brutto) zwiększy się nawet o 200 zł, co realnie oznacza, że w portfelu seniora pojawi się 182 zł więcej miesięcznie – wyliczono.

Źródło: Super Express


ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ (22) 208 28 54 biuro@adn.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *