Wygoda, bezpieczeństwo, zysk
Księgowość internetowa to zbiór narzędzi stworzonych na potrzeby przedsiębiorców, którzy na co dzień maja do czynienia z mało skomplikowanymi problemami rachunkowymi (np. freelancerzy). Dzięki temu mogą pozwolić sobie na prowadzenie rozliczeń, rezygnując z kosztownych usług biur rachunkowych. – Tego typu oprogramowanie nie wymaga długotrwałego i skomplikowanego wdrożenia, dlatego jedyny koszt, jaki ponosi przedsiębiorca to comiesięczny abonament, nieprzekraczający kilkudziesięciu złotych – mówi Andrzej Lazarowicz, prezes wfirma.pl, dostawcy usług księgowości internetowej. W ten sposób właściciel może liczyć na oszczędność rzędu 100–350 złotych miesięcznie.
Drugą, ważną zaletą tej formy księgowości jest dostępność. Rozwój i utrzymanie się na rynku wymaga od właścicieli firm dużej mobilności, dlatego oprogramowanie księgowości internetowej, dedykowane małym przedsiębiorcom, zostało stworzone do pracy w chmurze obliczeniowej. Dzięki temu osoba, która korzysta z tego rodzaju aplikacji ma do nich dostęp z każdego miejsca, przez całą dobę. Wystarczy jedynie komputer i połączenie z siecią. Ponadto działający w chmurze program do fakturowania czy księgowania nie musi być systematycznie aktualizowany, w ten sposób porównując cloud computing do tradycyjnego oprogramowania, firma oszczędza na opiece technicznej.
Przedsiębiorcy obawiają się samodzielnego prowadzenia rozliczeń online, ponieważ nie chcą brać odpowiedzialności za możliwe błędy i późniejsze konsekwencje finansowe. Decydując się na księgowość internetową, inwestorzy nie pozostają bez opieki doświadczonych specjalistów. Dzięki swojej praktyce eksperci są zawsze na bieżąco ze wszelkimi zmianami w prawie podatkowym i gospodarczym. Porady można uzyskać różnymi kanałami (forum, chat online, e-mail) i w dowolnym czasie. Ponieważ aktualizacja i obsługa oprogramowania leży po stronie dostawcy, osobny zespół fachowców IT służy pełną pomocą techniczną związaną z funkcjonowaniem oprogramowania. To samo dotyczy archiwizowania i przechowywania danych. Nad ich bezpieczeństwem również czuwa dostawca usługi.
Klient, pracownik, produkt
Podstawowymi narzędziami księgowości internetowej są ewidencja podatkowa i tworzenie deklaracji. System jest dostosowany do prowadzenia rejestrów i ksiąg we wszystkich dostępnych formach opodatkowania. W łatwy sposób przedsiębiorca może wyliczyć nie tylko zobowiązania podatkowe, ale również ubezpieczeniowe. – Ważne, aby osoba, która stoi przed wyborem odpowiedniej platformy księgowości internetowej, zwracała uwagę na dostępność i doświadczenie pracujących dla niej specjalistów – mówi Andrzej Lazarowicz z wfirma.pl. – Dostawca oferujący tego typu usługi, powinien być profesjonalistą i praktykiem z dziedziny prawa podatkowego, gospodarczego i księgowości. Ponadto w wyjątkowo trudnych przypadkach, ekspert musi przedstawić źródło na jakie się powołuje udzielając porad – dodaje.
Przedsiębiorcy najchętniej inwestują w oprogramowanie, które ułatwia im codzienne czynności, jak np. fakturowanie. Decydując się na księgowość internetową, system do wystawiania faktur online zapamiętuje raz wprowadzone dane, które można w każdej chwili aktualizować. Aplikacja została zaprojektowana także z myślą o międzynarodowych kontrahentach – tworzy faktury w pięciu językach obcych oraz uwzględnia waluty przewidziane w tabeli NBP. Ponadto osoba wystawiająca FV, na bieżąco otrzymuje informacje o niezapłaconych należnościach, dzięki czemu może cały czas kontrolować płatności. – Mając świadomość, jak wielkim problemem dla przedsiębiorców są niesumienni kontrahenci, narzędzie fakturowania zostało połączone z systemem windykacyjnym – mówi Andrzej Lazarowicz z wfirma.pl. – Sprzedawca w każdej chwili może wystawić notę odsetkową i wysłać fakturę do windykacji – podpowiada ekspert.
Mikroprzedsiębiorcy, którzy zatrudniają kilku pracowników, chętnie decydują się na zarządzanie kadrami i płacami online. To rozwiązanie pomaga w tworzeniu wszelkiego rodzaju umów oraz rozliczeń z instytucjami Skarbu Państwa. Pracodawca posiada narzędzia do tworzenia list płac, obliczania podatków i ubezpieczeń. W prosty i wygodny sposób może prowadzić ewidencję czasu pracy oraz kontrolować terminy związane z zatrudnionymi pracownikami takie, jak szkolenia BHP, badania lekarskie i inne.
Świadomy właściciel małej firmy, wie jak ważne w rozwoju jego biznesu są także działania proklienckie, dlatego chce samodzielnie zarządzać relacjami z kontrahentami. Aplikacja CRM platformy księgowości internetowej, dzięki funkcjonowaniu w chmurze obliczeniowej, daje tę możliwość z każdego miejsca, o każdej porze. To nowoczesne narzędzie jest bazą informacji dotyczących historii sprzedaży i płatności poszczególnych klientów. Przedsiębiorca w jednym miejscu może zaplanować spotkania, usystematyzować wiedzę o kliencie oraz tworzyć analizy wzajemnych należności i zobowiązań.