Kierownik jednostki zobowiązany jest do zapewnienia aby sprawdzanie finansowe zostało zatwierdzone organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego. Wynika to z art. 53 ust 1 ustawy. Przed zatwierdzeniem roczne sprawozdanie finansowe jednostek, o których mowa w art. 64 uor.
W przypadku spółek akcyjnych zgodnie z art. 395 Ustawy z dnia 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowy (Dz. U. z 2000 r. nr 94, poz. 1037 ze zm.)uchwały wspólników, poza innymi sprawami wymienionymi w dziale I Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub umowie spółki, wymaga przede wszystkim rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki, sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy oraz udzielenie absolutorium członkom organów spółki z wykonania przez nich obowiązków. Jest ono przedmiotem decyzji zwyczajne zgromadzenia wspólników, które powinno odbyć się w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. Wynika to wprost z art. 395. § 1 i § 2 ksh. Uchwała o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego podejmowana jest bezwzględną większością głosów w głosowaniu jawnym. Kodeks spółek handlowych wskazuje na ten sam wymóg co art. 68 ustawy o rachunkowości czyli wymaga iż zgodnie z art. 395 § 4Ksh odpisy sprawozdania zarządu z działalności spółki i sprawozdania finansowego wraz z odpisem sprawozdania rady nadzorczej oraz opinii biegłego rewidenta są wydawane akcjonariuszom na ich żądanie, najpóźniej na piętnaście dni przed walnym zgromadzeniem.
Warto zaznaczyć iż w tym walnym zgromadzeniu mają prawo uczestniczyć członkowie organów spółki, których mandaty wygasły przed dniem zgromadzenia wspólników. Mają oni ponadto prawo przeglądać sprawozdanie zarządu i sprawozdanie finansowe wraz z odpisem sprawozdania rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej oraz biegłego rewidenta i przedkładać do nich opinie na piśmie. Żądanie dotyczące skorzystania z tych uprawnień powinno być złożone zarządowi na piśmie najpóźniej na tydzień przed zgromadzeniem wspólników.
Walne zgromadzenie zwołuje zarząd. Taki obowiązek nakłada art. 399. § 1 ksh. Przy czym statut spółki akcyjnej może upoważnić do zwołania zwyczajnego walnego zgromadzenia, jeżeli zarząd nie zwoła go w terminie określonym w niniejszym dziale lub w statucie, oraz do zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia, także inne osoby.
Walne zgromadzenie zwołuje się przez ogłoszenie, które powinno być dokonane co najmniej na trzy tygodnie przed terminem walnego zgromadzenia. W ogłoszeniu należy oznaczyć datę, godzinę i miejsce walnego zgromadzenia oraz szczegółowy porządek obrad. Kodeks przewiduje, iż jeżeli wszystkie akcje wyemitowane przez spółkę są imienne, walne zgromadzenie może być zwołane za pomocą listów poleconych lub przesyłek nadanych pocztą kurierską, wysłanych co najmniej dwa tygodnie przed terminem walnego zgromadzenia. Dzień wysłania listów uważa się za dzień ogłoszenia. Zamiast listu poleconego lub przesyłki nadanej pocztą kurierską, zawiadomienie może być wysłane akcjonariuszowi pocztą elektroniczną, jeżeli uprzednio wyraził na to pisemną zgodę, podając adres, na który zawiadomienie powinno być wysłane.
W przypadku spółek publicznych walne zgromadzenie zwołuje się przez ogłoszenie dokonywane na stronie internetowej spółki oraz w sposób określony dla przekazywania informacji bieżących zgodnie z przepisami o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Ogłoszenie powinno być dokonane co najmniej na dwadzieścia sześć dni przed terminem walnego zgromadzenia.
Walne zgromadzenia odbywają się z zasady w siedzibie spółki. Ponadto walne zgromadzenie spółki publicznej może odbyć się także w miejscowości będącej siedzibą spółki prowadzącej giełdę, na której akcje tej spółki są przedmiotem obrotu. Statut może zawierać odmienne postanowienia dotyczące miejsca zwołania walnego zgromadzenia, jednakże zgromadzenia mogą odbywać się wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.