Z tego względu czynność ta, zwłaszcza w zakresie skutecznego objęcia udziałów spółki cypryjskiej w zamian za aport i uzyskania statusu wspólnika tej spółki, podlegać powinna ocenie z punktu widzenia właściwych przepisów prawa cypryjskiego i aktów organizacyjnych – wewnętrznych spółki cypryjskiej.
Natomiast wniesienie aportu w postaci udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jako czynność rozporządzająca tymi udziałami (przeniesienie przez dotychczasowego jej wspólnika prawa własności udziałów spółki utworzonej zgodnie z prawem polskim na nowego wspólnika, tj. na spółkę cypryjską) podlegać będzie ocenie z punktu widzenia właściwych wymagań przepisów prawa polskiego (art. 24 ustawy prawo prywatne międzynarodowe).
Udziały polskiej spółki kapitałowej mogą stanowić, zarówno przy okazji zakładania nowej spółki, jak i wstąpienia do już istniejącej spółki kapitałowej prawa obcego, przedmiot aportu, tj. wkładu niepieniężnego będącego pokryciem określonych udziałów w kapitale innego podmiotu.
Dokonując czynności wniesienia aportu, podmiot uprawniony do objęcia udziałów w spółce (cypryjskiej) przeniesie na nią prawo własności udziałów w spółce z ograniczona odpowiedzialnością. W zamian za przekazany wkład niepieniężny podmiot wnoszący aport uzyska (zgodnie z przepisami prawa cypryjskiego) status wspólnika spółki cypryjskiej i właściciela odpowiedniej ilości udziałów tej spółki, tracąc jednocześnie (według przepisów prawa polskiego) status wspólnika w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, której udziały są przedmiotem aportu.
Procedura wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki cypryjskiej, a zwłaszcza kwestia ustalenia wartości według której wnoszony będzie aport podlegają ocenie z punktu widzenia prawa cypryjskiego. Dla samego skutecznego rozporządzenia udziałami polskiej spółki kapitałowej na rzecz podmiotu cypryjskiego wystarczające będzie zachowanie zgodności z przepisami prawa polskiego i wniesienie aportu według wartości zbywczej udziałów w spółce z o.o. ustalonej na dzień zawiązania spółki cypryjskiej, w przypadku gdy spółka ta tworzona jest jako nowa spółka kapitałowa, bądź na dzień wniesienia wkładu w przypadku przystąpienia do istniejącej już spółki.
Należy podkreślić, iż rozporządzenie w powyższy sposób udziałami w spółce z o.o. (tj. jako wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki cypryjskiej), łączy się z bezwzględnie obowiązującymi wymogami prawa polskiego regulującymi kwestię formy prawnej czynności dotyczącej przeniesienia prawa własności udziałów spółki z o.o. Przeniesienie prawa własności udziałów w spółce z o.o. na inny podmiot (również w ramach wniesienia aportu i w wykonaniu właściwych czynności objęcia udziałów w spółce cypryjskiej, zgodnie z prawem cypryjskim) dla swojej skuteczności w świetle przepisów prawa polskiego powinno nastąpić w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi (art.180 KSH).
- Odpowiedzialność w zakresie wniesionego wkładu
Wykonanie zobowiązania do wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością do spółki cypryjskiej rodzi po stronie wnoszącego wkład odpowiedzialność za skuteczność dokonanego przeniesienia własności aktywów stanowiących wkład niepieniężny. Dotyczy to zarówno skuteczności wniesienia wkładu, jak i samego przedmiotu wniesionego wkładu. Oznacza to, iż w sytuacji kiedy wspólnik wniósłby wkład obarczony jakimikolwiek wadami będzie on w świetle przepisów prawa polskiego, zobowiązany do wyrównania spółce poniesionych z tego tytułu szkód (tj. różnicy pomiędzy wartością przyjętą w umowie przeniesienia własności wkładu a jego wartością zbywczą – art.14 par 2 KSH, o ile przepisy prawa cypryjskiego nie ustanawiałyby dalej idących konsekwencji).
- Własność udziałów w spółce cypryjskiej
Reżimem prawnym właściwym dla dokonywania wszelkich dalszych czynności (rozporządzających lub zobowiązujących) dotyczących udziałów w spółce cypryjskiej będzie, co do zasady, prawo cypryjskie oraz właściwe postanowienia aktów organizacyjnych spółki cypryjskiej.