Wstępna analiza JPK_VAT wykazała ponad 85 tys. podejrzanych faktur

Zgodnie z terminem do 26 lutego br. 94,5% podatników złożyło JPK_VAT. Ministerstwo Finansów na internetowej stronie resortu, podziękowało przedsiębiorcom za bardzo profesjonalnie podejście do przekazywania JPK_VAT.

Wstępna analiza plików JPK_VAT za miesiąc styczeń br. wykryła ponad 85 tys. faktur, które budzą podejrzenie, że mogą to być tzw. puste faktury. Zostały one wystawione przez ponad 36 tys. podmiotów, które z kolei mogły narazić na straty nie tylko budżet, ale także swoich uczciwych kontrahentów. Kwota VAT na tych fakturach to prawie 105 mln zł. Resort zastrzega, że weryfikująca te informacje Krajowa Administracja Skarbowa nie będzie automatycznie zakładać, że każda taka sytuacja to próba oszustwa, jednak wydaje się bardzo prawdopodobne, że nielegalne rozliczenia miały miejsce.

Przedsiębiorcy, u których wstępna analiza wykryła rozbieżności otrzymają e-maile. Ci, którzy nie zgłosili w urzędzie skarbowym lub nie podali w przesłanym JPK_VAT swojego adresu e-mail, otrzymają powiadomienia pisemne lub SMS. Jak zapowiada resort, podatnik po stwierdzeniu nieprawidłowości w przesłanym JPK_VAT będzie mógł dokonać bez konsekwencji korekty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *