- Status prawny „przesunięć” majątkowych w ramach mienia należącego do przedsiębiorcy
Przesunięcie majątkowe polegające na „przeniesieniu” określonego składnika aktywów z majątku służącego (funkcjonalnie) prowadzeniu działalności gospodarczej osoby fizycznej do jej majątku prywatnego (tj. służącego wyłącznie potrzebom osobistym jego i ewentualnie jego współmałżonka) nie rodzi żadnych szczególnych skutków prawnych w sferze prawno-majątkowej właściciela takich aktywów, tj. nie powoduje zmian w odniesieniu do praw przysługujących tej osobie wobec tego majątku.
Czynność powyższa, jako realizowana w sferze wyłącznie faktycznej i funkcjonalnej, pozbawiona jest więc doniosłości prawnej dla przedmiotu prawa własności lub innego prawa podmiotowego, w szczególności nie jest wymagane dla osiągnięcia takiego efektu przeniesienie własności określonych aktywów w drodze jakiejkolwiek czynności prawnej rozporządzającej (sprzedaż, darowizna, itp.) lub dokonanie czynności zobowiązującej (przyznanie szczególnego prawa podmiotowego).
Wyjątek w powyższym zakresie, ale wyłącznie w odniesieniu do praw podmiotowych wynikających z zawartych umów (np. prawa najemcy lub dzierżawcy wchodzące w skład mienia osoby fizycznej), stanowić mogą niektóre uprawnienia, z których zakres lub sposób korzystania, zwykle o ile dana umowa tak stanowi, uzależnione mogą być od np. zgody innego podmiotu.
[page_break]
- Status prawny „przesunięć” majątkowych w ramach mienia należącego do przedsiębiorcy względem kontrahentów (wierzycieli przedsiębiorcy)
Faktyczne przesunięcie majątkowe w zakresie majątku osoby fizycznej oraz jej majątku zgromadzonego (wykorzystywanego) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie rodzi także konsekwencji w sferze stosunków prawnych łączących tę osobę, jako przedsiębiorcę, z jej kontrahentami. W szczególności czynność taka w żaden sposób nie jest czynnością, która może być kwalifikowana jako zmierzająca do pokrzywdzenia wierzycieli przedsiębiorcy. Takie faktycznie „wewnętrzne” przesunięcia majątkowe nie wpływają w żaden sposób na zdolność przedsiębiorcy do wypełnienia ciążących na nim zobowiązań z tytułu zawartych w ramach prowadzonej działalności kontraktów. Wniosek taki wynika z faktu, iż przedsiębiorca za zaciągnięte przez siebie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zobowiązania odpowiada całym swoim majątkiem, a wiec zarówno prywatnym, jak i tym zgromadzonym (faktycznie wykorzystywanym) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Czynność przedsiębiorcy polegająca na uszczupleniu aktywów zapisanych jako majątek przedsiębiorcy, przy jednoczesnym pozostawieniu tych aktywów w jego majątku prywatnym, nie może prowadzić do realnego uszczuplenia mienia osoby fizycznej, które pozostaje niezmienne. W związku z tym sytuacja powyższa jest generalnie obojętna dla roszczeń jego potencjalnych wierzycieli. Zabezpieczeniem wykonania zobowiązań przedsiębiorcy pozostają składniki jego majątku jako osoby fizycznej, będącej jednocześnie przedsiębiorcą, bez możliwości ograniczenia przedmiotowego takiej odpowiedzialności do majątku zgromadzonego (wykorzystywanego) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Podsumowując, z prawnego punktu widzenia, a w szczególności w zakresie prawa rzeczowego, zobowiązaniowego, a także regulacji właściwych dla spółek kapitałowych, „przesunięcie” majątkowe polegające na dokonanym przez przedsiębiorcę faktycznym przeniesieniu składnika aktywów, z działalności gospodarczej do jego majątku osobistego, jest obojętne prawnie i nie rodzi szczególnych implikacji prawnych.