Za 2009 rok, drogą internetową wpłynęło w Polsce 320 tys. deklaracji podatkowych

Możliwość wysłania przez Internet zeznania podatkowego bez tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego, została wprowadzona w 2009 roku, co było przełomem w funkcjonowaniu systemu e-Deklaracje. Pierwotnie dotyczyło to tylko formularza PIT-37, ale od tego roku także podatnicy rozliczający się na drukach PIT: 36, 36L, 38 i 39 mogli skorzystać z systemu elektronicznego. I tak znaczna większość, bo aż 297,6 tys. – spośród 320 tys. przesłanych rozliczeń za 2009 r. nie miała kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Dane pochodzące z Ministerstwa Finansów pokazują, że jedynie najpopularniejszych PIT-ów 37 wysłano w tym roku 253 tys., czyli o 173 tys. więcej niż w roku ubiegłym.

Dodatkowo, odnotowano znaczący wzrost w ogólnej liczbie wszystkich przesłanych drogą elektroniczną rodzajów dokumentów elektronicznych. Od początku roku, system e-Deklaracje przyjął 1.921.511 wszystkich rodzajów zeznań od podatników. To ponad dwa razy więcej niż w całym roku poprzednim–  przez Internet przesłano wtedy 760 tys. wszystkich deklaracji. Dla zilustrowania różnic, w 2008 r. podatnicy złożyli przez internet niespełna 104 tys. zeznań.

Wzrost liczby PIT-ów przesłanych przez internet, to m.in. rezultat działań akcji Szybki PIT, prowadzonej przez Ministerstwo Finansów oraz Onet.pl, Dzień Dobry TVN, Radio Zet i Dziennik Polska The Times. Na celowo stworzonej stronie www.szybkipit.onet.pl podatnicy mogli nie tylko sprawnie złożyć swoje zeznanie, ale również uzyskać informacje i wskazówki od specjalistów, a także pobrać formularze podatkowe i broszury informacyjne użyteczne w rozliczeniu rocznym. Obecnie, odwiedzający stronę, mogą znaleźć tam informacje na temat zwrotu nadpłaconego podatku czy najczęściej popełnianych błędów podczas rozliczeń.

 
MF/red

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *