Zasada ciągłości a sprawozdanie finansowe za rok 2011 w JSFP

Przygotowanie sprawozdania finansowego podlega zatwierdzeniu przez organy statutowe danej jednostki. Należy pamiętać również, że odpowiedzialność za przygotowanie wiarygodnego sprawozdania finansowego ciąży nie tylko na służbach finansowo księgowych. Większość czynności związanych z zamknięciem ksiąg wykonywana jest przez różne komórki organizacyjne często znajdujące się poza pionem Skarbnika. Prawidłowe zamknięcie roku musi zostać przeprowadzone przy współpracy i wsparciu całej jednostki. Sytuacja taka ma również odzwierciedlenie w przepisach porządkowych, które przewidują odpowiedzialność karną kierownika jednostki za przygotowanie niewłaściwego sprawozdania finansowego.
Przygotowanie sprawozdania finansowego za rok 2011 jest procesem znacznie trudniejszym i znacznie bardziej czasochłonnym niż w przypadku sprawozdań za lata wcześniejsze. Pierwszym aspektem jest fakt obowiązywania nowych zasad związanych z ewidencją księgową w jednostkach sektora finansów publicznych. Implikacją tych zmian jest obowiązek dostarczenia porównywalnych danych zawartych w prezentowanym sprawozdaniu finansowym. Zgodnie z art. 5 ustawy o rachunkowości:
Przyjęte zasady (politykę) rachunkowości należy stosować w sposób ciągły, dokonując w kolejnych latach obrotowych jednakowego grupowania operacji gospodarczych, wyceny aktywów i pasywów, w tym także dokonywania odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych, ustalania wyniku finansowego i sporządzania sprawozdań finansowych tak, aby za kolejne lata informacje z nich wynikające były porównywalne.
Zapewnienie porównywalności polega w głównej mierze na przekształceniu sprawozdania za rok 2010 według zasad obowiązujących w roku 2011. Jest to znaczące uproszczenie jednak w pełni oddające istotę czynności niezbędnych do zapewnienia porównywalnych danych. W przypadku, gdy nastąpiła zmiana zasad wyceny składniki te należy w bilansie w rubryce „stan na początek okresu” przedstawić wg nowych zasad (zmienić jego wartość). Analogicznie należy postąpić w przypadku, gdy zmienione zostały zasady ujmowania kosztów.

Podstawa prawna:
Ustawa z 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych
Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej

zobacz również:

Dodaj komentarz