Ujęcie bonusów w księgach rachunkowych i podatkach u kupującego towary

Jeśli bonus u sprzedającego pomniejsza przychody, to u kupującego powinien pomniejszać koszty, odniesieniu do dóbr sprzedanych lub stan magazynu – w odniesieniu do dóbr niesprzedanych.  Otrzymanie bonusów  nie powinno naruszać zasady współmierności przychodów i kosztów (art. 6 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm.)

Wartość bonusów wyliczana jest na podstawie faktur. Jest więc bezpośredni związek pomiędzy dostawami zrealizowanymi w okresie przyjętym zgodnie z porozumieniem stron do wyliczenia bonusu, a otrzymanym bonusem za realizację konkretnych transakcji w tym okresie. Oznacza to, iż otrzymany bonus powinien spowodować obniżenie ceny towarów z dostaw objętych tymi fakturami.

Przeanalizujmy zasady postępowania na przykładach:

Przykład 1 – Towary nie zostały jeszcze sprzedane
Spółka zakupiła towary o wartości 150.000 zł następnie otrzymała bonus w kwocie 10.000 zł. Towary nie zostały jeszcze sprzedane.

Jeżeli otrzymany bonus dotyczy jeszcze niesprzedanych towarów, to należy odpowiednio skorygować (zmniejszyć) wartość towarów znajdujących się na stanie zapasów.

 

\"\"

 

Przykład 2 – Bonus dotyczy już sprzedanych towarów
W takiej sytuacji, należy skorygować o otrzymany bonus wartość sprzedanych towarów.

 

\"\"

 

Jeśli nie ma możliwości w sposób wiarygodny stwierdzić jaka cześć bonusu dotyczy sprzedanych, a jaka niesprzedanych wyrobów, moim zdaniem należy całość odnieść jako zmniejszenie kosztów.

art.6  ust 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm)
art. 12 ust 3  ustawy z dnia  15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.)

Dodaj komentarz