Na mocy ustawy z 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, od 1 lipca 2017 r. uchylone zostaną art. 43 ust. 13-14 ustawy o VAT. Oznacza to, że wszelkie usługi pomocnicze do usług finansowych i ubezpieczeniowych nie będą mogły korzystać ze zwolnienia przedmiotowego, przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 37-38 ustawy.
Niniejsze zmiana została wprowadzona przez ustawodawcę na kanwie wyroku TSUE z dnia 17 marca 2016 r. w sprawie C-40/15 Aspiro. Co niniejsze zmiany będą oznaczały w praktyce? Ze zwolnienia nie będą mogły korzystać usługi które przed zmianą uznawane były za element danej usługi finansowej lub ubezpieczeniowej. Były one na ogół świadczone przez zewnętrzne firmy na rzecz banków oraz zakładów ubezpieczeń.
Od 1 lipca ze zwolnienia nie będą mogły korzystać m.in. usługi likwidacji szkód czy też call center (świadczone na rzecz instytucji finansowych). Zmiany nie są dobrą nowiną dla osób korzystających z usług bankowych oraz ubezpieczeniowych. Wyłączenie czynności pomocniczych ze zwolnienia spowoduje ich opodatkowanie stawką 23%. Banki oraz zakłady ubezpieczeń w celu pokrycia zwiększonych kosztów usług, będą zmuszone do podwyższenia opłat. To z kolei, odbije się na kieszeni każdego z nas.