Powyższe oznacza, iż odpis podstawowy wynosi:
- na jednego zatrudnionego w tzw. normalnych warunkach pracy 37,5% czyli 1.093,93 zł
- na jednego pracownika wykonującego prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze – w rozumieniu przepisów o emeryturach pomostowych 50% czyli 1.458,57 zł
- na jednego pracownika młodocianego w I roku nauki 5% – 145,86 zł
- na jednego pracownika młodocianego w II roku nauki 6% – 175,03 zł
- na jednego pracownika młodocianego w III roku nauki7% – 204,20 zł
Warto przypomnieć jak należy zaksięgować te odpisy w księgach rachunkowych.
Po pierwsze odpis na Zakładowy Funduszu Świadczeń Socjalnych za dany rok kalendarzowy naliczany jest przez jednostki na początku każdego roku i ujmowany w księgach rachunkowych zgodnie z zasadą memoriału. Oznacza to, że niezależnie od faktu przekazania środków na wyodrębniony rachunek bankowy obowiązkiem jednostki jest obiążenie kosztami odpisu wyniku finansowego.
Jednostka, która prowadzi ewidencję kosztów na kontach zespołu 4 i 5, odpis za dany rok ujmuje w księgach rachunkowych – pod datą jego naliczenia – zapisem:
- – Wn Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia,
- – Ma Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych,
- – Wn konta zespołu 5,
- – Ma Rozliczenie kosztów.
Warto pamiętać, że jednostka powinna kierować się także zasadą współmierności przychodów i kosztów i sukcesywnie co miesiąc powinna naliczać odpisy w koszty. Księgowe zapisy w jednostkach prowadzących układ kalkulacyjny i rodzajowy kosztów będą przebiegały następująco:
1. Ujęcie rocznego odpisu
- – Wn Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia,
- – Ma Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.
2. Zakwalifikowanie odpisu do kosztów rozliczanych w czasie (przez okres 12 miesięcy):
- – Wn Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów,
- – Ma Rozliczenie kosztów.
- – Wn konto zespołu 5,
- – Ma Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów
Oczywiście jeśli jednostka nie sporządza śródrocznych sprawozdań finansowych ani raportów na potrzeby zarządzania dokonywanie odpisów co miesiąc nie ma aż takiego znaczenia.
Warto pamiętać, że odpis, któremu nie towarzyszył przelew środków pieniężnych, nie będzie mógł być uwzględniony w rachunku podatkowym nie stanowi bowiem kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. art. 16 ust. 1 pkt. 9 lit. b) ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z poźn. zm.)
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jednolity Dz. U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.)