Jak przygotować dane do badania środków trwałych, część 2

Oznacza to sprawdzenie poprawności ujęcia wartości brutto, a także wartości umorzenia, w tym amortyzacji za dany rok. W poprzedniej części opracowania autorka zwróciła uwagę na kwestie związane z wyceną początkową, jej zmianami, ujęciem w księgach rachunkowych zwiększeń i zmniejszeń wartości środków trwałych.

Następnie Spółka powinna przeanalizować czy wszystkie środki trwałe są używane. W przypadku środków trwałych nieużywanych, należy przygotować dokument wyjaśniający, dlaczego środek trwały nie będzie już używany oraz rozważyć jego likwidację bądź ewentualną sprzedaż.

Spółka powinna również ustalić czy posiada środki trwałe, które utraciły swoją wartość w całości lub częściowo. W takim przypadku należy przygotować dokument, w którym zostanie wyjaśnione co powoduje obniżenie wartości środka trwałego i jak to stwierdzono.

Spółka powinna ponadto przeanalizować okres użyteczności ekonomicznej środków trwałych pod kątem jego wydłużenia bądź skrócenia, a w konsekwencji zmiany stawki amortyzacyjnej. W przypadku stwierdzenia konieczności zmiany stawki należy przygotować dokument, w którym zostanie opisane co jest powodem tej zmiany.

Spółka powinna również ustalić czy posiada środki trwałe w budowie, które zostały już ukończone i w takim przypadku przenieść je na środki trwałe. W przypadku niezakończonych środków trwałych w budowie należy ustalić czy prace nad nimi będą kontynuowane, jeżeli nie – to należy dokonać odpisu wartości brutto środków trwałych budowie.

zobacz również:

Dodaj komentarz