Duże zmiany w podatku od nieruchomości 2025r.

Rząd przyjął projekt nowelizacji podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego, projekt ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r.  Na zmianach zyskają właściciele garaży i częściowo gminy, stracą natomiast przedsiębiorcy.

Najważniejsze zmiany dotyczą definicji pojęć „budowla” oraz „budynek”. Z punktu widzenia przedsiębiorców kluczowe jest to, co ustawodawca uznaje za budowle, ponieważ są one opodatkowane od wartości i to od budowli płaci się najwyższe podatki.

Dla osób fizycznych korzystne są zmiany w opodatkowaniu garaży niezależnie czy są one jednostanowiskowe, czy wielostanowiskowe. Od wszystkich będziemy płacić podatek według niskiej stawki mieszkalnej

Eksperci przekonują, że projekt podwyższa podatki dla niektórych przedsiębiorców, a to oznacza poważniejsze wpływy do kas gmin. Samorządy powinny więc skorzystać na zmianach w podatku od nieruchomości.

Ministerstwo Finansów dodaje że proponowane zmiany wyeliminują obecne wątpliwości dotyczące opodatkowania niektórych obiektów budowlanych (np. silosy, zbiorniki, elewatory). Będą one traktowane jako budowle, dotychczas mogły one być opodatkowane jako budynki, a więc w niższej stawce.

Projekt również doprecyzuje zasady opodatkowania obiektów kompleksowych (np. oczyszczalnie ścieków) i niejednorodnych (np. stadiony). Ich właściciele również mogą zapłacić wyższy podatek.

Ministerstwo Finansów wśród najważniejszych zmian wymienia również:

  • brak opodatkowania tzw. obiektów małej architektury,
  • przedłużenie do 31 marca 2025 r. możliwości złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości przez przedsiębiorców, by dać im czas na dostosowanie do proponowanych zmian
  • zniesienie w podatku rolnym wnioskowego trybu udzielania zwolnień podmiotowych, które będą stosowane z mocy samego prawa
  • uszczelnienie poboru opłaty uzdrowiskowej — przyznano radom gmin prawo do nałożenia na inkasentów opłaty uzdrowiskowej obowiązku prowadzenia ewidencji osób, które zobowiązane będą do uiszczenia tej opłaty, co umożliwi sprawowanie kontroli nad rzetelnym wywiązywaniem się z obowiązku pobierania tej opłaty,
  • określenie właściwości organu podatkowego w sprawie opłaty skarbowej od pełnomocnictwa składanego w formie elektronicznej (na przykład w e-Urzędzie Skarbowym).

Nowy podatek od nieruchomości będzie obowiązywał od 1.1.2025r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *