MF: małżonkowie wspólnie rozliczą ulgę dla klasy średniej

Resort finansów przekonuje, że małżonkowie wspólnie rozliczą ulgę dla klasy średniej nawet, gdy indywidualnie nie przysługuje ona żadnemu z nich.

Wczoraj na FB Ministerstwo Finansów opublikowało filmik pt. „Ulga dla klasy średniej – składać rezygnację czy nie składać? ” Zobacz na przykładzie małżonków zarabiających rocznie 150 tys. zł brutto i 50 tys. zł brutto.

Indywidualnie nie, ale wspólnie tak

Od razu widzimy, że jedno ze współmałżonków zarabia poniżej dolnego rocznego limitu dla ulgi dla klasy średniej, który wynosi 68.412 zł. Natomiast drugi z małżonków przekracza górny limit, bo jego przychody przekraczają 133.692 zł w ciagu całego roku podatkowgo 2022. Indywidualnie więc żadnemu z małżonków nie przysługuje ulga dla klasy średniej (jedno zarabia za mało, a drugie za dużo).

Jednak filmik dotyczący przepisów Polskiego Ładu z konta Ministerstwa Finansów zawiera zapewnienie, że podatnicy skorzystają z ulgi dla klasy średniej, pod warunkiem, że rozliczą się wspólnie, jako małżonkowie.

Brak przepisów

Eksperci pytają, gdzie pokrycie na takie postępowanie w przepisach? Początkowo mówiło się o tym, że według zapisów Polskiego Ładu małżonkowie stracą w takim przypadku, bo ulgę dla klasy średniej trzeba rozliczyć indywidualnie, przed przystąpieniem do współnego rozliczenia PIT.

Teraz pojawiły się medialne zapewnienia, że małżonkowie będą mogli korzystnie zastosować te przepisy  i zsumowac swoje przychody, podzielić na pół i dopiero sprawdzać, czy mieszczą się w przedziale dla ulgi niwelującej brak odliczenia składki zdrowotnej. Nastały czasy lex twitter i lex FB.

Źródło: Pit.pl

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ (22) 208 28 54 biuro@adn.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *