Nie każdy wie o tych podatkach

Za wesele, auto, używane rzeczy czy psa. Podatki, o których mogłeś nie słyszeć, czyli jak nie narobić sobie długów w fiskusie pokazuje „Rzeczpospolita”.

Kupno używanego samochodu? Jeśli w ciągu dwóch tygodni nie odprowadzi się podatku, staje się podejrzanym o popełnienie przestępstwa albo wykroczenia skarbowego, za co grozi kara w wysokości od 1/10 do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli w bieżącym roku od 280 zł do 56 tys. zł.

Weselne kłopoty

Gotówka i prezenty rzeczowe, które nowożeńcy otrzymują z okazji ślubu, są przedmiotem opodatkowania z tytułu darowizny. Podatek trzeba zapłacić wtedy, gdy wartość wszystkich darowizn pochodzących od jednej osoby w ciągu 5 lat przekroczy ustalony limit. Limit ten jest uzależniony od stopnia pokrewieństwa darczyńcy względem obdarowanego.

  • I grupa podatkowa – do niej zaliczają się: małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha oraz zięć synowa i teściowie. Jeśli darowizna od takiej osoby nie przekroczy 9 637 zł, nie trzeba nigdzie tego zgłaszać, ale gdy ta wartość jest większa, ma się 6 miesięcy na powiadomienie Urzędu Skarbowego. Wtedy zostaje się formalnie zwolnionym z obowiązku podatkowego. Zaniedbanie obowiązku zgłoszenia poskutkuje jednak nałożeniem podatku i koniecznością jego zapłaty.
  • II grupa podatkowa – zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni małżonków pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych. Tutaj podatek płaci się, gdy wartość darowizny przekroczy 7 276 zł.

Opodatkowane auto

Przy kupnie pojazdu od osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, obowiązuje samodzielne opłacenie podatku, wynoszącego 2 proc. ceny nabycia auta na podstawie deklaracji PCC-3 (podatek od czynności cywilnoprawnych). Termin to dwa tygodnie od zawarcia umowy kupna. Warto wiedzieć, że dotyczy to również sytuacji, gdy kupuje się auto pochodzące z zagranicy, ale w chwili kupna już znajdujące się na terenie naszego kraju, i właśnie tutaj podpisuje się umowę. A kara za nieopłacenie podatku wynosi obecnie od 280 zł (1/10 płacy minimalnej) do 56 000 zł (20-krotność płacy minimalnej).

Ostrożnie z handlem

Sprzedaż nawet używanych rzeczy, takich jaki meble, ubrania czy stare książki, także może podlegać opodatkowaniu. Dzieje się tak, gdy sprzedawany przedmiot należy do właściciela krócej niż pół roku. W takiej sytuacji Urząd Skarbowy traktuje tę rzecz jak nową, a więc należy wykazać ją w deklaracji PIT 36 jako przychód ze zbycia rzeczy ruchomych.

Psia danina

Choć tę daninę publiczną wprowadzono w Polsce ponad 30 lat temu, to wciąż niewiele osób wie o jej istnieniu. Decyzję, czy właściciele czworonogów są zobowiązani do jego zapłaty, podejmuje indywidualnie konkretna gmina. Dla niektórych zaskakujący może być fakt, że np. w stolicy ten podatek nie obowiązuje, ale już w niewielkim Zgierzu w woj. łódzkim jest faktem i wynosi 50 zł rocznie. Maksymalna kwota, jakiej żądać mogą gminy z tego tytułu, to 130 zł na rok. Podatek od psa należy uregulować do końca kwietnia każdego roku i w ciągu 14 dni od tego, jak staje się opiekunami zwierzęcia.

Źródło: Rzeczpospolita

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapisz się na webinar

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *