Problemu nie rozwiązuje znowelizowany w 2008 r. art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten przyznaje jedynie byłym wspólnikom prawo do zwrotu różnicy podatku ale wykazanej w deklaracji składanej na dzień rozwiązania spółki. Jeśli po tym dniu wyjdą na jaw okoliczności uzasadniające korektę deklaracji, taka korekta teoretycznie nie jest możliwa.
Zagadnienie to było przedmiotem rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego w wyroku z 10 marca 2009 r. (sygn. P 80/08). TK zwrócił uwagę, że przyjęta w prawie podatkowym konstrukcja pozbawia spółkę cywilną (a właściwie jej wspólników) prawa do prawidłowego ustalenia, wykonania i wygaszenia nawiązanych stosunków prawnopodatkowych. Z tych względów TK uznał brak możliwości złożenia korekty deklaracji za niezgodny z Konstytucją RP.
Wobec powyższego, należy stwierdzić, iż mimo braku uregulowania tego zagadnienia wprost w ustawie, wspólnik spółki cywilnej, po jej rozwiązaniu jest uprawniony do złożenia korekty deklaracji VAT. W chwili obecnej w Sejmie trwają prace nad zmianą Ordynacji podatkowej, która wprost reguluje to zagadnienie i przyznaje takim wspólnikom prawo do złożenia korekty deklaracji jak również prawo do złożenia wniosku o zwrot nadpłaty (druk sejmowy nr 3106).