Odpowiedzialność prawno – podatkowa za wykonywanie tzw. \”pracy na czarno\’

Mianowicie, w wypadku gdy osoba wykonująca taką pracę była bezrobotna, i nie powiadomiła właściwego urzędu pracy, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 zł, zgodnie z art. 119 ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2013 r., poz. 674 ze zm.). Należy również pamiętać, że w sytuacji, gdy inspektor pracy ujawni w danym zakładzie osoby wykonujące tzw. „pracę na czarno”, wówczas zawiadamia o tym fakcie urząd kontroli skarbowej.
Ze względu na charakter tej publikacji temat nie został szczegółowo omówiony.
Źródło:

  • Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2013 r., poz. 674 ze zm.).
Adrian Bogusławski – prawnik, redaktor TaxFin.pl
 
Publikacja ma charakter jedynie informacyjny. Jednocześnie  w przypadku publikacji, w której źródłem jest interpretacja indywidualna, należy pamiętać, że interpretacja indywidualna dotyczy jedynie  podmiotów  wskazanych w interpretacji i to w konkretnym, wskazanym w przedmiotowej interpretacji, przypadku.   

Dodaj komentarz