Fiskus nie chce PIT od darowizny papierów wartościowych. Danina będzie przy ich sprzedaży.
Skarbówki nie interesują rodzinne podarunki. Jeśli jednak to, co dostaliśmy w darowiźnie, sprzedamy, fiskus wyciągnie rękę po swoje. Takie są wnioski z niedawnej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wystąpiła o nią kobieta, która jeszcze w tym roku ma dostać akcje od dziadka. Zamierzają zawrzeć umowę darowizny. W następnym roku (albo w kolejnych, w zależności od koniunktury) wnuczka chce sprzedać akcje.
Nieodpłatne nabycie przez podatnika prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą tzw. Restricted Stock Units w ramach tzw. programu motywacyjnego, skutkuje powstaniem przychodu zarówno w momencie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, jak i w momencie zbycia akcji.
Fiskus się zgadza częściowo
Jak ma się rozliczyć ze skarbówką? Czy przy darowiźnie i sprzedaży należy zapłacić PIT? Kobieta twierdzi, że nie.
Fiskus zgodził się z nią tylko częściowo. Przyznał, że jeśli mamy do czynienia z klasyczną darowizną (w świetle kodeksu cywilnego), to nie podlega ona w ogóle pod ustawę o PIT. Będzie rozliczana zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn.
Czyli jak? O tym fiskus w tej interpretacji nie wspomniał. Generalnie jednak podarunek otrzymany od najbliższej rodziny, w tym dziadków, jest zwolniony z podatku od darowizn. Jeśli jego wartość nie przekracza 9637 zł, nie trzeba go nigdzie zgłaszać.
Jeżeli darowizna jest wyższa, trzeba o niej poinformować urząd skarbowy. Potrzebny jest do tego formularz SD-Z2. Na jego złożenie obdarowany ma sześć miesięcy. Uniknie tego obowiązku, jeśli umowa miała formę aktu notarialnego.
Co przy sprzedaży
Tak więc akcje otrzymane od dziadka nie są opodatkowane ani na podstawie ustawy o PIT (bo darowizny nie są nią objęte), ani na mocy ustawy o podatku od spadków i darowizn (bo najbliższej rodzinie przysługuje zwolnienie).
A jak będzie przy sprzedaży? Fiskus w tej sprawie miał inne zdanie niż występująca o interpretację kobieta. Przypomniał, że przychody z odpłatnego zbycia akcji wymienia art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o PIT. Zalicza się je do przychodów z kapitałów pieniężnych.
Są rozliczane w szczególnym trybie określonym w art. 30b ustawy o PIT. Wynika z niego, że od dochodu ze sprzedaży papierów wartościowych zapłacimy 19-proc. podatek. Sprzedawca musi też złożyć zeznanie PIT-38, w którym ten dochód wykaże. Termin: 30 kwietnia następnego roku.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ (22) 208 28 54 ✉ biuro@adn.pl ⇒ www.adnpodatki.pl