Zmiana wysokości ulgi dla samotnych rodziców

Zmiany w podatkach w ramach tzw. Polskiego Ładu nie ominą rocznych rozliczeń podatku. Będą one dotyczyły również zasad korzystania z ulgi dla osób samotnie wychowujących dziecko.

Obecnie podatek rodzica obliczany jest jako dwukrotność podatku liczonego od połowy dochodów.  W myśl zaproponowanej poprawki przez posłów PiS dwukrotność podatku liczonego od połowy dochodów ma zostać całkowicie zlikwidowana. Ma to pociągnąć za sobą wprowadzenie ulgi dla samotnie wychowującego rodzica w stałej kwocie 1500 zł. Ma być to forma rekompensaty za zmiany podatkowe.

Zyskają wyłącznie najmniej zarabiający

Zaproponowana zmiana podatkowa będzie korzystna wyłącznie dla osób najmniej zarabiających. Jak donosi portal TVN24 Biznes,,W przypadku pensji na poziomie 3 tys. zł kwota podatku rozliczanego samodzielnie (1020 zł) jest mniejsza niż proponowana ulga (1,5 tys. zł), więc podatnik zmiany nie odczuje. W przypadku wyższych zarobków – 3,5 tys., 5 tys. czy 7 tys. zł – podatek przekracza już kwotę ulgi, zmiana jest więc niekorzystna”.  

Poprawka została już przyjęta przez Sejmową komisję. Jest zatem duża szansa, że wejdzie w życie w nowym, projektowanym stanie.

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ (22) 208 28 54 biuro@adn.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *