Związkowcy ze skarbówki piszą list. Chodzi o Polski Ład

Związkowa Alternatywa w Krajowej Administracji Skarbowej pisze do ministra finansów i premiera w sprawie Polskiego Ładu. 

Związkowcy ze skarbówki wskazują, że nowe przepisy są „niejasne i niedoprecyzowane”. Podkreślają, że zostały przygotowane pośpiesznie „z bardzo krótkim vacatio legis i bez odpowiedniego przygotowania państwa do jej wdrożenia”. „Również pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej nie byli z wyprzedzeniem informowani o obowiązującej wykładni nowych rozwiązań podatkowych” – czytamy w apelu. W związku z tym, urzędnicy nie wiedzą, jak interpretować nowe przepisy. Ich zdaniem brakuje jasnych wytycznych w tej sprawie.

Pracownicy KAS zwracają uwagę, że w obecnej sytuacji będzie im trudno udzielać interesantom właściwych informacji. „W ostatnich dniach rząd wysyła sprzeczne sygnały odnośnie Polskiego Ładu, zapowiadając, że niektóre rozwiązania podatkowe będą szybko zmienianie, a inne zostaną doprecyzowane” – zaznaczają związkowcy.

„Apelujemy, by strona rządowa precyzyjnie przygotowała ostateczny kształt przepisów i wykładnię przepisów podatkowych, i by pracownicy KAS mieli czas na zaznajomienie się z nowymi regulacjami” – piszą związkowcy.

W liście pojawia się też krytyka zapowiedzi wydłużenia godzin pracy urzędów skarbowych. Związkowcy informują, że ten pomysł nie był uzgodniony z pracownikami i związkami. „Za obecną sytuację pracownicy urzędów skarbowych nie ponoszą najmniejszej odpowiedzialności, a to ich obciąża się niwelowaniem negatywnych skutków wprowadzonych zmian i ratowaniem prestiżu nie tylko KAS i Ministerstwa Finansów, ale również całego polskiego państwa. Proszę o tym pamiętać przy kolejnych negocjacjach o podwyżki” – czytamy.

W sobotę podczas konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział wypłaty wyrównań dla osób, które w styczniu w związku z Polskim Ładem otrzymały niższą pensję.

Rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych zostało opublikowane w piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw. 

Źródło: RMF FM

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ (22) 208 28 54 biuro@adn.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *