Uiszczony wpis od skargi podlega w całości zwrotowi w przypadku cofnięcia skargi

W wyniku tej nowelizacji nastąpiło rozszerzenie sytuacji, w których sąd ma obowiązek zwrotu stronie uiszczonego wpisu w pełnej wysokości. Co więcej, odstąpiono również od określenia warunków, w jakich zwrot wpisu może nastąpić.

W sytuacji, kiedy podatnik wyczerpie możliwości zmiany lub uchylenia negatywnego dla niego rozstrzygnięcia organów podatkowych, przysługuje mu prawo do złożenia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Złożenie skargi uzależnione jest od uiszczenia przez podatnika wpisu sądowego.

Zgodnie z przepisami prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi obowiązującymi do 10 kwietnia 2010 roku, sąd zwracał  podatnikowi cały uiszczony wpis, jeżeli cofnięcie skargi nastąpiło przed wysłaniem odpisu skargi organowi, którego działanie lub bezczynność zaskarżono. W przypadku natomiast, kiedy skarga została cofnięta przed rozpoczęciem posiedzenia, na które sprawa została skierowana, sąd zwracał podatnikowi jedynie połowę wpisu uiszczonego od skargi

W aktualnym stanie prawnym zasady te uległy zmianie i w każdym przypadku cofnięcia skargi przez stronę (jeżeli cofnięcie jest dopuszczalne), niezależnie od etapu postępowania na jakim cofnięcie pisma nastąpiło, sąd zwraca podatnikowi uiszczony wpis w pełnej wysokości.

Jeżeli więc podatnik skutecznie cofnie skargę, sąd wyda postanowienie o umorzeniu postępowania. Uprawnienie do cofnięcia skargi przysługuje podatnikowi do momentu ogłoszenia wyroku przez wojewódzki sąd administracyjny, z tą bowiem chwilą sąd jest związany wydanym wyrokiem i nie może go zmienić ani uchylić. Obowiązek zwrotu wpisu powstaje natomiast z urzędu z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia w przedmiocie umorzenia postępowania z powodu cofnięcia skargi. W związku z tym, zwrot uiszczonego wpisu następuje bez potrzeby złożenia wniosku lub żądania w tym zakresie przez podatnika.

Omawianą zmianę przepisów w zakresie zwrotu wpisu sądowego od cofniętej skargi uznać należy za korzystną z perspektywy podatnika, który podjął decyzje o rezygnacji z kontynuowania sporu z organami podatkowymi przed sądem administracyjnym.
W przypadku bowiem, kiedy sąd uzna, że cofnięcie skargi nie prowadzi do obejścia prawa, jak również nie skutkuje utrzymaniem w mocy aktu obarczonego wadą nieważności, wyda postanowienie o umorzeniu postępowania sądowoadministracyjnego i zwróci z urzędu podatnikowi w całości uiszczony wpis od skargi.

Dodaj komentarz