- zapasu towarów lub produktów w okresie ich przygotowania do sprzedaży bądź wytworzenia, w przypadkach uzasadnionych niezbędnym, długotrwałym przygotowaniem ich do sprzedaży bądź długim okresem wytwarzania – wpływają one na cenę nabycia lub koszt wytworzenia tych składników majątku (art. 28 ust. 4 ustawy o rachunkowości),
- środków trwałych w budowie, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w okresie ich budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia – do dnia przyjęcia ich do używania wpływają one na cenę nabycia lub koszt wytworzenia tych składników majątku (art. 28 ust. 8 pkt 2 ustawy o rachunkowości).
Zwrócić uwagę należy także iż mino że do przychodów finansowych zaliczamy generalnie odsetki od lokat i rachunków bankowych to odsetki od środków ZFŚS i ZFRON zwiększają te fundusze i nie są przychodem finansowym. Ponadto koszty usług bankowych czyli prowizje i opłaty za prowadzenie rachunku, w tym także rachunku środków ZFŚS i ZFRON zalicza się do kosztów działalności operacyjnej, a nie kosztów finansowych.
Przychody finansowe ewidencjonuje się w księgach rachunkowych na koncie „Przychody finansowe”, natomiast koszty finansowe na koncie „Koszty finansowe”. Do tych kont należy prowadzić ewidencję analityczną w zakresie pozwalającym przede wszystkim na prawidłowe sporządzenie rachunku zysków i strat. W zależności od wariantu tego rachunku przychody finansowe są wykazywane w pozycji J (wariant kalkulacyjny) lub pozycji G (wariant porównawczy), a koszty finansowe odpowiednio w pozycji K lub H. wg załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości.
Natomiast podział prezentowany w tych pozycjach jest analogiczny, tzn.:
a) przychody finansowe dzielą się na:
- dywidendy i udziały w zyskach, w tym od jednostek powiązanych,
- odsetki, w tym od jednostek powiązanych,
- zysk ze zbycia inwestycji,
- aktualizację wartości inwestycji,
- inne,
b) koszty finansowe dzielą się na:
- odsetki, w tym dla jednostek powiązanych,
- stratę ze zbycia inwestycji,
- aktualizację wartości inwestycji,
- inne.