Nowe przepisy uderzą w finanse samorządu

Na skutek wejścia w życie zapisów tzw. Polskiego Ładu dotyczących kwestii podatkowych, nadwyżka operacyjna dużych miast na prawach powiatu może spaść nawet o 65 proc. – alarmują specjaliści. To z kolei będzie oznaczało przede wszystkim problemy z obsługą zadłużenia. W skrajnych przypadkach samorządy będą musiały przerywać rozpoczęte inwestycje, żeby w ogóle przetrwać.

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach przekazała Dorota Dziedzic, przedstawicielka agencji Fitch Ratings, prognozowany spadek skumulowanej nadwyżki podatkowej na 2022 r. dla 18 gmin może wynieść 65 proc.

Może to być efektem wprowadzenia zmian podatkowych w ramach tzw. Polskiego Ład, głównie przez zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Bez Polskiego Ładu Fitch prognozował przyszłoroczną nadwyżkę dla 18 gmin na poziomie około 2,5 mld zł.  Po uwzględnieniu zapisów o Polskim Ładzie Fitch szacuje, że wspomniana nadwyżka wyniesie niespełna 1 mld zł.

Dorota Dziedzic uspokajała jednak, że przedstawiona prognoza została oparta na uproszczonej symulacji, a każdy samorząd inaczej odczuje skutki Polskiego Ładu – Przede wszystkim powstała jednak przed projektem ustawy o zmianach dochodach samorządów, która zakłada m.in. subwencje na wyrównanie strat w dochodach własnych samorządów. Trzeba także zaznaczyć, że nie znamy ostatecznego kształtu ustawy, co do której trwa proces legislacyjny – zaznaczyła.

Źródło: Portal Samorządowy


ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ (22) 208 28 54 biuro@adn.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *