Takie odzyski materiałów powstałych w wyniku likwidacji środków trwałych, które zostaną objęte ewidencją magazynową, ujmuje się w księgach rachunkowych na podstawie dowodu Pz zapisem:
- Wn Materiały,
- Ma Pozostałe przychody operacyjne.
Jeśli będą wykorzystane przy budowie nowego środka trwałego to zwiększą wartość nakładów na nowy środek trwały:
- Wn Środki trwałe w budowie,
- Ma Pozostałe przychody operacyjne.
Czasem także odzyski sprzedaje się bez przyjmowania na magazyn. W księgach rachunkowych taką sprzedaż ujmuje się na podstawie faktury VAT zapisami:
- Wn Pozostałe rozrachunki łączna – kwota należności,
- Ma Pozostałe przychody operacyjne – wartość w cenie sprzedaży netto
- Ma Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT należnego – VAT należny.
Takie podejście wynika z faktu i wartość zlikwidowanego obiektu (nieumorzoną) zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych. (szerzej na ten temat w opracowaniu „Jak zaksięgować likwidację starego budynku, gdy na jego miejscu powstaje nowy? Ujęcie bilansowe”)
Także podatkowo wartość odzysków stanowi przychód. Potwierdzeniem takiego stanowiska organów podatkowych jest na przykład interpretacja indywidualna nr IBPBI/2/423-685/11/SD z dnia 12 września 2011 wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
Zgodził się on ze zdaniem podatnika, iż w związku z tym, że niezamortyzowana wartość likwidowanych środków trwałych będzie kosztem uzyskania przychodów, to wartość odzyskanych i sprzedanych materiałów z tej likwidacji w postaci złomu będzie przychodem podatkowym w dacie sprzedaży.