MSSF/MSR zwracają uwagę, na realizację zasady współmierności przychodów i kosztów. Jeśli maszyna przynosiła jednostce korzyści w miesiącu marcu poprzez produkcję wyrobów, które mogły być już sprzedawane, to wynik finansowy powinien być zmniejszony o koszty użytkowania tej maszyny.
Otrzymując w maju dokumenty z informacją o rozpoczęciu pracy przez maszynę dwa miesiące wcześniej powinna Pani na potrzeby rachunkowości uwzględnić ten fakt i naliczyć za te dwa miesiące amortyzację. Nić ten fakt i naliczyć za te dwa miesiące amortyzację.
Obecnie biegły najprawdopodobniej zaproponuje państwu korektę do sprawozdania finansowego polegająca na obciążeniu wyniku finansowego amortyzacją za miesiąc marzec, kwiecień i maj.
Ważne
Ustawa o rachunkowości wprawdzie wskazuje iż rozpoczyna się naliczanie amortyzacji od momentu przyjęcia środka trwałego do użytkowania, ale to nie oznacza, ze momentem przyjęcia środka trwałego jest sporządzenie dokumentu OT i wprowadzenie składnika aktywów do ewidencji środków trwałych. Jeśli istnieją dowody na to, ze składnik był wcześniej użytkowany, przynosił korzyści ekonomiczne to należało wprowadzić go wcześniej do ewidencji i wcześniej rozpocząć naliczanie odpisów umorzeniowych.
W omawianym zakresie zatem nie ma istotnych różnic między uregulowaniami MSSF/MSR a ustawy o rachunkowości.
Podstawa prawna
MSR 16 par 50-59
Art. 32 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm)