Czy od zakupu roweru zapłacimy PCC?

Niewątpliwie, zobowiązanym do zapłaty PCC jest właśnie kupujący, jednakże ustawodawca przewidział szereg zwolnień z tego podatku. Mianowicie, w przypadku zakupu roweru zastosowanie może mieć zwolnienie z PCC na podstawie art. 9 pkt 6 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r., Nr 101, poz. 649 ze zm.). Tym samym  zwolniona jest sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1 000 zł.
Niestety w wypadku zakupionego roweru przedmiotowe zwolnienie nie ma zastosowania, ponieważ wartość roweru wynosiła ponad  6 000 zł. W związku z tym mój znajomy będzie zobowiązany do zapłaty PCC w wysokości ponad 120 zł, czyli w stawce 2% od wartości zakupu.
Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r., Nr 101, poz. 649 ze zm.)
Adrian Bogusławski – redaktor portalu TaxFin.pl, absolwent Wydziału Prawa i Administracji, kierunek: prawo oraz studiów podyplomowych z prawa podatkowego. Certyfikowany trener biznesu. Współpracował z najlepszą firmą szkoleniową w kraju (wg. rankingu "Book of Lists 2013”) m.in. przy projektach realizowanych dla Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie pracuje w tym podmiocie, przy projektach realizowanych dla jednostki Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ponadto współpracuje z jedną z kancelarii prawnych w zakresie obsługi podmiotów gospodarczych, ze szczególnych uwzględnieniem spółek kapitałowych. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego, w szczególności z zakresu podatku VAT.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *