Czy sprzedaż akcji podlega PCC?

Tym samym sprzedaż akcji jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z Ustawą za podstawę opodatkowania należy w tym wypadku przyjąć wartość rynkową akcji. Natomiast stawka PCC wynosi 1%. Należy również wskazać, że zobowiązanym do zapłaty PCC jest w tym przypadku kupujący.
Kupujący nie może liczyć w tym przypadku również na wyłączenie ustawowe wynikające z art. 2 ust. 4. Ustawodawca nie objął bowiem wyłączeniem umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych  (Dz. U. z 2010 r., Nr 101, poz. 649 ze zm.)
Adrian Bogusławski – redaktor portalu TaxFin.pl, absolwent Wydziału Prawa i Administracji, kierunek: prawo oraz studiów podyplomowych z prawa podatkowego. Certyfikowany trener biznesu. Współpracował z najlepszą firmą szkoleniową w kraju (wg. rankingu "Book of Lists 2013”) m.in. przy projektach realizowanych dla Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie pracuje w tym podmiocie, przy projektach realizowanych dla jednostki Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ponadto współpracuje z jedną z kancelarii prawnych w zakresie obsługi podmiotów gospodarczych, ze szczególnych uwzględnieniem spółek kapitałowych. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego, w szczególności z zakresu podatku VAT.   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *