Organy podatkowe określiły podatnikowi zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym uznając, że nie wypełnił on warunków do zwolnienia z akcyzy importu samochodu sprowadzonego jako mienie przesiedlenia przywożone przez osobę fizyczną przenoszącą swoje miejsce stałego zamieszkania z państwa trzeciego, w tym przypadku USA na obszar celny Wspólnoty. W konsekwencji powyższego określono także zobowiązanie podatkowe w VAT z tego tytułu uwzględniając w podstawie opodatkowania kwotę podatku akcyzowego wynikającą z ww. decyzji.
W toku sprawy podatnik argumentował, że podstawa opodatkowania VAT została obliczona w sposób nieprawidłowy. Wskazał, że organy ujęły w podstawie opodatkowania pełną kwotę podatku akcyzowego wynikającego z wydanej wcześniej decyzji pomijając przy tym, że część tej kwoty została pobrana nienależnie i stanowiła nadpłatę. Nadpłata ta została potwierdzona w odrębnej decyzji wydanej na podstawie przepisów ustawy z dnia 9 maja 2008 r. o zwrocie nadpłaty w podatku akcyzowym zapłaconym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego1.
NSA podzielił stanowisko podatnika. Stwierdził, że zgodnie z art. 29 ust. 13 zdanie pierwsze u.p.t.u.2 podstawą opodatkowania w imporcie towarów jest wartość celna powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy. Zatem wysokość prawidłowo ustalonego podatku akcyzowego ma istotne znaczenie dla ustalenia wysokości zobowiązania w podatku od towarów i usług. Nie można natomiast twierdzić, że zwrot akcyzy na podstawie ustawy o zwrocie nadpłaty w podatku akcyzowym zapłaconym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego nie miał wpływu na całkowitą wysokość akcyzy należnej od importowanego towaru. W efekcie NSA uznał, że zwrot nadpłaty, dokonany na podstawie ww. ustawy, modyfikuje wielkość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym i w konsekwencji zmniejsza podstawę opodatkowania w podatku od towarów i usług.
Teza
Na podstawie uzasadnienia omawianego orzeczenia można sformułować następującą tezę:
„Zwrot nadpłaty, dokonany na podstawie ustawy z dnia 9 maja 2008 r. o zwrocie nadpłaty w podatku akcyzowym zapłaconym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego (Dz. U. Nr 118 poz.745), modyfikuje wielkość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym i w konsekwencji zmniejsza podstawę opodatkowania w podatku od towarów i usług.”
Komentarz
Stanowisko zajęte przez NSA w prezentowanym wyroku potwierdza, że zmiana wysokości zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym związanym z importem towarów w sposób bezpośredni wpływa na wysokość zobowiązania z tego tytułu w podatku VAT. Kwota podatku akcyzowego stanowi bowiem jeden z elementów wliczanych do podstawy opodatkowania VAT, co wprost wynika z art. 29 ust. 13 u.p.t.u. Zgodnie bowiem z tym przepisem jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy.
Jeżeli zatem należna wartość akcyzy tytułu importu ulegnie zmianie, na przykład na skutek stwierdzenia nadpłaty (tak jak w niniejszej sprawie), konieczne będzie także dokonanie stosownej zmiany rozliczeń na gruncie VAT.
2) Ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)