Takie podejście oznacza, że w praktyce niezwykle ważna jest wartość tej modernizacji. Jeśli nie przekracza wartość drukarki 3500zł ( trzeba też sprawdzić czy nie było innych nakładów ulepszeniowych w tym roku podatkowym i czy kwota nakładów nie przekracza łącznie też 3500zł) to zgodnie z art. 16g ust 13 można nakład na drukarkę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów
Jeśli natomiast albo wartość drukarki albo łączna wartość nakładów na ulepszenie zestawu przekroczy w roku podatkowym 3500 zł to należy dokonać podwyższenia wartości zestawu. Zilustruję to przykładem
Przykład
Wartość początkowa zestawu wynosiła 5000zł. Został on całkowicie umorzony. W 2010 roku poniesiono nakład na drukarkę do tego zestawu – 3550zł. Stawka amortyzacyjna dla zestawów komputerowych 30% rocznie
Wartość zestawu podlegająca amortyzacji po ulepszeniu to 8550zł
Amortyzacja roczna 8550 x 30% = 2565
Amortyzacja miesięczna 2565 /12 = 213,75
Umorzenie sprzed ulepszenia 5000
Umorzenie ulepszenia 213,75 przez 17 miesięcy = 3550
Zestaw będzie zamortyzowany w ciągu 1 roku i 5 miesięcy, ponieważ po tym czasie suma odpisów umorzeniowych zrówna się z wartością podlegająca amortyzacji
Podstawa prawna
Art. 16g ust 13 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm)
Dlaczego nikt nie krytykuje tej oczywistej bzdury, czyli dołączania samodzielnego urządzenia do innego samodzielnego urządzenia. Dodatkowo jak to robić, gdy drukarki pracują w sieci, do którego komputera ją dołączyć – de serwera? ZMiana w tym zakresie nie wymaga żadnej zmiany w przepisach, wystarczy, aby wreszcie raz minister finansów ustalił jednolitę interpretację. na rozsądnym podejściu do sprawy budżet nie straci, a przedsiębiorcy jedynie zyskają, nie robiąc „szpagatów” przy rozliczaniu drukarek komputerowych.
Przeczytałam oba teksty o drukarkach i pierwszym jest wyraźnie napisane, ze tak drukarka, która pracuje w sieci to samodzielny srodek trwały.
U nas w przypadku tych, które pracuje tylko z jednym komputerem ( sa takie w oddziałach firmy) wrzucam je w koszty, bo wydatku za 500-600zł nie kwalifikuje się jako ulepszenie – mniej przecież niz 3500 I też nie ma problemu.
A swoją drogą, masz Topek rację przepisy przepisami a zycie życiem…
Sam fakt tworzenia takiego przedmiotu jak „zestaw komputerowy” jest już bardzo podejarzane i pachnie „wyciąganiem pieniędzy” od przedsiębiorcy. Powinien być jeszcze zestaw biurowy i każda zakupiona szklanka długopis czy krzesło zwiększałyby jego wartość. Ustawodawcą jest Sejm, a więc tam kieruję moją uwagę :o)
Chciałabym dowiedzieć się, jak ta sprawa wygląda w przypadku środków z dotacji u PUP. Mam te same wątpliwości – czy przedmioty zakupione ze środków można wrzucić w koszty? Jeśli nie, to czy trzeba je wprowadzać do KPiR?