Kiedy rolnik może być zobowiązany do zapłaty PIT?

Jednocześnie ustawodawca zobowiązał jednak rolnika do zapłaty podatku rolnego. Mówiąc o rolniku mam w tym wypadku na myśli właściciela gruntu , posiadacza samoistnego, czy też użytkownika wieczystego gruntu.
Istnieją jednak przypadki, w których rolnik będzie podatnikiem podatku PIT. W pierwszej kolejności dotyczy to rolników prowadzących działalność w zakresie specjalnych działów produkcji rolnej. W takim wypadku rolnik musi rozliczyć dochody i wykazać je na formularzu PIT – 36 lub PIT – 36L
Podobnie zobowiązanym do zapłaty podatku PIT będzie rolnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.)
Adrian Bogusławski – redaktor portalu TaxFin.pl, absolwent Wydziału Prawa i Administracji, kierunek: prawo oraz studiów podyplomowych z prawa podatkowego. Certyfikowany trener biznesu. Współpracował z najlepszą firmą szkoleniową w kraju (wg. rankingu "Book of Lists 2013”) m.in. przy projektach realizowanych dla Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie pracuje w tym podmiocie, przy projektach realizowanych dla jednostki Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ponadto współpracuje z jedną z kancelarii prawnych w zakresie obsługi podmiotów gospodarczych, ze szczególnych uwzględnieniem spółek kapitałowych. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego, w szczególności z zakresu podatku VAT.     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *