Kolejny miesiąc wzrosta bezrobocie

Spadła, w stosunku do danych sprzed miesiąca i sprzed roku, liczba bezrobotnych nowo zarejestrowanych. Natomiast mniej osób niż w październiku br., ale więcej niż przed rokiem wyrejestrowano z urzędów pracy. Pod koniec listopada br. urzędy pracy dysponowały mniejszą liczbą ofert pracy niż w październiku 2010 r., ale większą niż w analogicznym okresie ub. roku.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu listopada 2010 r. wyniosła 1858,3 tys. osób (w tym 979,0 tys. kobiet) i była wyższa niż przed miesiącem o 39,7 tys. osób (tj. o 2,2 proc.).W ujęciu rocznym wzrosła o 47,2 tys. (w analogicznym okresie 2009 roku zanotowano wzrost o 66,8 tys., tj. o 3,8 proc.) Z ogólnej liczby bezrobotnych 41,8 proc. mieszkało na wsi.

 

– Ostra zima wstrzyma realizację wielu inwestycji, szczególnie w budownictwie. To spowoduje, że sezonowa tendencja wzrostu bezrobocia utrzyma się do lutego 2011 roku. Perspektywy dla rynku pracy w 2011 roku są jednak lepsze niż jeszcze kilka miesięcy temu. Dobre wyniki gospodarki w trzecim i czwartym kwartale br., szybki wzrost produkcji sprzedanej przemysłu mogą być sygnałem trwałej tendencji wzrostu zatrudnienia i spadku liczby bezrobotnych w przyszłym roku. Stopa bezrobocia obniży się, ale raczej nie będzie mniejsza od 10 proc. na koniec roku. W 2011 roku znacząco obcięte zostały środki na Fundusz Pracy. Mniej będzie pieniędzy m.in. na różne formy aktywizacji, zwłaszcza długotrwale bezrobotnych. Dlatego ich liczba pracy nie zmniejszy się tak szybko – mówi dr Jacek Męcina, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

 

GUS/PKPP Lewiatan/red.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *